Javaslom, hogy a parlamenttől kapott kegyelemkenyeret, az ellenzéki pártonként járó hozzávetőlegesen 600 millió forintot minden demokratikus erő ajánlja fel egy újonnan létrehozandó alapítvány részére.
Bajnai Gordon, Együtt-PM Szövetség elnöke
Fodor Gábor, Magyar Liberális Párt elnöke
Gyurcsány Ferenc, Demokratikus Koalíció Párt elnöke
Istvánffy András, 4K! elnöke
Makay Zsolt, Jólét és Szabadság Demokrata Közösség Párt elnöke
Mesterházy Attila, Magyar Szocialista Párt elnöke
Schiffer András, Lehet Más a Politika társelnöke
Szili Katalin, Közösség a Társadalmi Igazságosságért Párt elnöke
Thürmer Gyula, Magyar Munkáspárt elnöke
Vajnai Attila, Magyarországi Munkáspárt 2006 elnöke
részére
Budapest
Budapest, 2014. január 6.
Tisztelt Ellenzéki Vezetők !
A tavaszi országgyűlési választások fordulópontot jelenthetnek hazánk közpolitikai berendezkedésében. Felelős ellenzéki szereplőként, országos listát állító politikai pártként lehetnek különböző vízióink, eltérő elképzeléseink Magyarország jövőjéről, de a jelenlegi szabályozás szerint a kampányfinanszírozás kereteiről a jelenlegi parlament döntését kell elfogadnunk.
Hogyan tudunk fellépni a hatalommal szemben, ha feltételek nélkül elfogadjuk a többség által megszavazott alamizsnát? Hogyan lehetünk hitelesek akkor, ha a parlamenttől kapott kegyelemkenyeret választóink helyett saját magunkra költjük?
A demokratikus ellenzék megosztott, a baloldali összefogás kudarcba fulladt, de őszintén bízom abban, hogy a társadalmi szolidaritás örök érvényű gondolata, a rászoruló idősek, szegénysorban élők, vagy az éhező gyermekek támogatása továbbra is az ellenzéki politika központi kérdése maradt.
A fentiek alapján javaslom, hogy a parlamenttől kapott kegyelemkenyeret, az ellenzéki pártonként járó hozzávetőlegesen 600 millió forintot minden demokratikus erő ajánlja fel egy újonnan létrehozandó alapítvány részére, amelynek egyetlen célja, hogy a szegény nyugdíjasok, illetve éhező gyermekek számára biztosítson támogatást.
Felelős baloldaliságunkat semmi sem bizonyíthatná jobban a magyar társadalom számára, mint az a tény, hogy a közel 4,5 milliárd forintot valóban a fenyegető szociális összeomlás elkerülésére fordítjuk, hiszen ha mindegyik demokratikus ellenzéki erő igent mond a kezdeményezésre, akkor ez az összeg például havi másfél millió adag meleg ételt jelentene a rászorulóknak!
A magyar társadalom iránti szociális felelősség tudatában tisztelettel kérem Önt, hogy közösen a többi demokratikus ellenzéki párt vezetőjével, a szabad választások világnapján, 2014. február 6-án, délelőtt 10 órakor a budapesti Pallas Páholyban (V., Alkotmány u. 15.) folytassunk közös eszmecserét a szociáldemokraták javaslatáról.
Tisztelt Pártelnökök !
Meggyőződésem, hogy a magukat nem baloldali pártként azonosító, de demokratikus értékek mentén politizáló ellenzéki erők számára sem közömbös a szociálisan rászorulók kérdése, így az ő együttműködésükre is feltétlenül számítok.
Hiszem, hogy elképzelésünk segíthet egy jobb Magyarország megteremtésében és tisztában vagyok azzal is, hogy javaslatunk komoly vitát vált majd ki az ellenzéki pártok között. A szociáldemokraták vezetőjeként ugyanakkor meggyőződésem, hogy nem csaphatjuk be az ország polgárait: döntésünkért mindnyájan a választóknak tartozunk felelősséggel.
Tisztelettel,
Schmuck Andor