Gondolatok a magánszféra megszűnéséről

2014. január 13. 14:44

Téved, aki azt hiszi, hogy csak a titkosszolgálatok leskelődnek.

2014. január 13. 14:44
Jaroslaw Gizinski
Heti Válasz

„Az orwelli 1984 az írói képzelet szüleménye volt. Azonban mindaz, amiről Snowden akciója révén értesültünk 2013-ban, már a legkevésbé sem fantazmagória. Snowden motivációja ebben a tekintetben mellékes – magasztos szólamai ellenére ő most éppen az oroszok malmára hajtja a vizet, de szélesebb, civilizációs távlatban ennek nincs nagy jelentősége. Mert ugyanúgy felügyelik az állampolgárt Európában, az Egyesült Államokban, Kínában vagy éppen Oroszországban. A megfigyelőháló kiterjedése csak az egyes államok fejlettségének függvénye. A London belvárosában sétáló ember egyszerre átlagosan három, néha több kamera látókörében van. Természetesen ez kizárólag az állampolgárok biztonságát szolgálja.

Téved, aki azt hiszi, hogy csak a titkosszolgálatok leskelődnek. Legalább ugyanennyire kíváncsiak ránk a nagy vállalatok és kisebb-nagyobb cégek, amelyek az adatkereskedelemből élnek. A telefonos társaságok tudják, merre jártunk, a bankok tudják, mikor, mire és mennyit költöttünk, az internetes keresők pedig feljegyzik, hogy mit csinálunk a világhálón. Az ezernyi adat összekapcsolása pedig pénzt jelent. (...)

Valószínűleg elvesztettük már azt a versenyt is, amelyet a demokratikus társadalom intézményei folytattak a szabadságunkat korlátozó eszközök gyártóival és alkalmazóival szemben. A technika gyorsabbnak bizonyult a nehézkes jogalkotásnál. Emlékszik még valaki arra a harcra, amelyet az EU folytatott a Microsofttal az internetes keresők körül? Mire megszületett a döntés, senki sem használta már azt a programot, amelyről folyt a vita. Mára ez a folyamat még inkább felgyorsult.

Függetlenül attól, hogy mi motiválta Edward Snowden lépését, sajnos igazat kell adnunk neki, amikor azt állítja: mire a ma született gyermek felnő, már nem fogja tudni, mit is jelent a magánszféra. És még valami: Snowden csak egy alacsonyabb beosztású elemző volt, információi mégis megrémisztették a világ közvéleményét. Mit tudhatnak akkor a felettesei, akik valóban működtetik a Nagy Testvér ördögi gépezetét?”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 8 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
BőröndÖdön
2014. január 28. 14:20
Bárcsak ez lenne a legnagyobb gondunk...
tango47
2014. január 21. 19:11
Sajnos az emberek egy része, különösen a fiatalabb korosztály, akik már a rendszerváltás után születtek, önként szolgáltatja ki magát a közösségi oldalakon, olyan információkat is megosztva, amik valójában a leg-privátabb magánszférájuk lenne.
Antigoné
2014. január 21. 19:10
Hol vannak már a Kosztolányi-féle boldog békeidők? ( " Beírtak engem mindenféle könyvbe")
nyugalmazott tanár
2014. január 20. 07:24
"Snowden csak egy alacsonyabb beosztású elemző volt, információi mégis megrémisztették a világ közvéleményét. Mit tudhatnak akkor a felettesei, akik valóban működtetik a Nagy Testvér ördögi gépezetét?” Ma egyre többen vonulnak ki a behálózott világból apró, védett telepekre, éppen a gyermekeik védelme érdekében. Alapos okuk van rá, és egyelőre sikerrel teszik. Századunk jelszava: védd magad! De az önvédelemre egyre többet kellene áldoznia a kiszolgáltatott polgárnak, és ezt csak kevesen tehetik meg. A történelem tanusága szeint: Vagy meglépi az állam azt a lépést, amivel a polgároknak tartozik, és gondoskodik a védelmükről, vagy fel fognak lázadni a kiszolgáltatott milliók.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!