Végre egy brüsszeli döntés, mely egy irányba mutat a magyar nemzeti érdekkel
A román-magyar gazdasági együttműködés egy újabb lendületet kap.
A magyar kormányzat hátsó szándéka egyértelmű. Azért szükséges a német megszállásnak emléket állítani, mert áll már a fővárosban egy szovjet hősi emlékmű.
„Ma már tudjuk, hogy Kassa bombázása provokáció volt. Mégis ez adott ürügyet Bárdossynak, hogy Hitler határozott ellenkezésének dacára(!) hadba lépjen a Szovjetunió ellen. A Führernek per pillanat fontosabb volt a Barbarossa-hadműveletben való román részvétel; tartott tőle, hogy a magyarok csatlakozását az akcióhoz Bukarest nem nézi jó szemmel. Moszkva is minden diplomáciai eszközt bevetett annak érdekében, hogy a magyar vezetőket rábírja legalább a semlegességre. Mindhiába. Trianon revíziója érdekében túl kellett licitálni a románokat szövetségesi hűség tekintetében. És a magyar részvételt magyarázza még a Horthy-rendszer elementáris gyűlölete a szovjethatalom iránt. (Igaz, utóbbi nem magyarázza a másik baklövést: a hadüzenetet az Egyesült Államoknak Pearl Harbor után.) A Vörös Hadsereg egy megtámadott ország haderejeként, ellentámadás keretében jutott el hazánkba.
Egészen más a helyzet a német megszállással. A román kiugrást követően Hitler egyre bizalmatlanabbul szemlélte magyar szövetségesét, s végül az erő alkalmazása mellett döntött. Az ostoba Horthyt tárgyalás ürügyével Klessheimbe csalta, s az úgynevezett Margaréta-hadművelet során bevonultatta csapatait Magyarországra. Az új kormányfő az addigi berlini nagykövet, a németbarát Sztójay Döme lett. A Wehrmacht megjelenésével hazánk szuverenitása nem szűnt meg teljesen, de ez az okkupáció kétségtelenül a nemzetközi jogba ütközött.”