Magyar Péter, az újságírók, meg a kínos emlékű Erzsi néni
Mit tenne kiélezett történelmi helyzetben? Jó lenne tudni. De még jobb lenne őt már elfelejteni.
Amíg nem sikerül közössé tenni a múltról való emlékeinket, addig nem tudunk közös terveket szőni a jövőről sem. Pedig Magyarország felemelkedésének ez az útja.
„Orwell 1984-e szerint (és láthatóan Orbán szerint is): »Aki uralja a múltat, az uralja a jövőt is; aki uralja a jelent, az uralja a múltat is.«
A történelemhamisításnak, amit a kétharmados hatalom kormányra kerülése óta művel – az alaptörvénnyel, vagy a tervezett Szabadság téri emlékművel –, ez az oka: uralkodni egy megosztott ország felett. A vészkorszak, a magyar holokauszt emlékezete kapcsán ugyanis a kormány hamisít: a Kádár-rendszer hazugságát viszi tovább, hogy hatszázezer magyar megölése csupán a gonosz németek bűne, ahhoz a magyar államnak nem volt köze. Történelmi tény, hogy ez hazugság: a magyar állam saját polgárait árulta el. Erre a gyalázatra az nem válasz, hogy az alaptörvény preambulumában töröljük ki a történelmünkből ezeket az éveket. És pláne nem válasz, hogy 70 évvel később az áldozatokat és a bűnösöket összemosó emlékművet építünk. Csak a szembenézés válasz: a teljes igazság megtanítása a gyermekeinknek. (De persze nem válasz a Kulturkampf sem - egyik oldalról sem. Ezt a szellemi polgárháborút nem megvívni kell, megharcolni az utolsó töltényig, hanem lezárni végre.)
»A nemzet közös emlék a múltról és közös szándék, akarat, terv a jövőre«. Amíg pedig nem sikerül közössé tenni a múltról való emlékeinket, addig nem tudunk közös terveket szőni a jövőről sem. Pedig Magyarország felemelkedésének ez az útja.”