Nem az a kérdés, hogy kevesebb vagy több Európa, hanem, hogy milyen Európa legyen. A szabadkereskedelemre, a négy szabadság elvére épülő Európának befellegzett. Interjú.
„A globalizációkritikusság jelent antikapitalizmust is?
Nem, kapitalizmuskritikát jelent, és nem –ellenességet. Mindig hülyét kapok, amikor ezeket keverik, mert a globalizáció ellen küzdeni körülbelül annyi, mintha valaki szitával ki akarná merni a tengervizet. A globalizáció egy tény, mi ehhez viszonyulunk kritikusan, miként a kapitalizmushoz is.
Akkor hamisnak érzi Scheiring Gábor azon vádját, hogy a „baloldali esélyteremtő politika” helyett a „nemzeti antikapitalizmus” került előtérbe az LMP-ben?
Ha Hugo Chávez egykori magyar hangja most Bajnai Gordon oldaláról nemzeti antikapitalizmussal vádol, azt én elismerésnek veszem.(…)
Ez jelenti a nemzetállamok erősítését szemben az Egyesült Európai Államok szorgalmazásával?
Nem az a kérdés, hogy kevesebb vagy több Európa, hanem, hogy milyen Európa legyen. A szabadkereskedelemre, a négy szabadság elvére épülő Európának befellegzett. Az LMP szerint a négy szabadság elve helyett olyan irányba kéne elmozdulni, ahol a három felelősség elvére épülő ökoszociális Európát lehetne megteremteni. Ez jelenti az emberért, a környezetért és a fogyasztóért viselt felelősséget. (…)
De volt olyan választmányi tag is, akinek neve bár felbukkant, de nem éppen pozitív kontextusban. A napelempályázat kapcsán hírbe hozott Ladányi Attilára, illetve a pártpénztárnok Jakab Tamásra gondolok. Ők amúgy tagjai még a pártnak?
A pártnak tagjai, de Ladányi az ügy előtt választmányi tagságáról lemondott, és Jakab Tamás is felajánlotta lemondását a pénzügyi vezetői pozícióról. Ezen felül mindketten megszabadultak az érintett kisebbségi tulajdonrészüktől. A két érintett tagtársunk személyes tisztessége felől semmiféle kétségünk nincsen, ugyanakkor óriási baromságot csináltak és ezt ők is pontosan tudják. Számomra például az önmagában is megengedhetetlen, hogy egy párt országos politikusa akár egy hiperkorrekt, de állami pályázatban érintett legyen. Ezzel a pályázattal kapcsolatban pedig éppen a mi képviselőinknek merültek fel aggályaik. Keserű tanulópénz ez az ügy, de ezt úgy látszik meg kell fizetni. Olyan összeférhetetlenségi szabályokat alkotunk helyi és országos politikusaink számára, ami feltehetően a legszigorúbb lesz a porondon. Tudomásul kell vennünk, hogy egy LMP-s politikusnál magasabb a mérce, mint másoknál és ez így is van jól. Az LMP szeretné amúgy, hogy valamennyi állami-önkormányzati pályázati dokumentáció teljes egészében nyilvános legyen.”