Úgy földbe állt a német vállalat, mint a gerely – búsulhatnak a románok
400 millió euró hiányzik, Romániában kongatják a vészharangokat.
Németországnak meg kell tanulnia, miként cselekedhet jóindulatú vezetőként.
„Az eurózóna-rémálomnak egyedül a legmagasabb hitelbesorolású és a legerősebb gazdasággal rendelkező, »pozícióban lévő« Németország vethet véget. Németország azonban – újabb kori történelmi tapasztalataiból okulva – nem akarja eljátszani a vezető hatalom szerepét. Az ezzel a szereppel járó felelősséget és kötelezettséget ugyanakkor nem rázhatja le magáról. Meg kell tanulnia, miként cselekedhet jóindulatú vezetőként. Ha így tesz, a tőle függő országok olyan hálásak lesznek, amilyen hálás Európa volt az USA-nak a Marshall-tervért. Ha viszont nem sikerül ezt a lehetőséget megragadnia, az – meggyőződésem – az EU széteséséhez, idővel pedig az összeomlásához vezet.
Természetesen sok ország élt már túl borzalmakat. Az EU azonban nem egy ország: szuverén államok tökéletlen szövetsége, amely tíz éves stagnálást nem képes túlélni. Ha szétesik, akkor a tagállamok rosszabb helyzetbe kerülnek, mint az EU-projekt elindításakor voltak – ez pedig Németországnak sem érdeke.
Egy gyökeres fordulat a politikai vezetők számára sohasem könnyű, a választások azonban esélyt kínálnak az irányvonal megváltoztatására. Ennek legjobb módja az lenne, ha Merkel következő kormánya kijelölne egy független szakértőkből álló bizottságot, amely – a tabukat félretéve – megvizsgálná és értékelné az alternatívákat.”