Nemrég írtunk a kormány nyelvtanulással kapcsolatos szerencsétlenkedéseiről, amik úgy tűnik azóta is visszhangokat keltenek egyesek tumblr-világában.
Rajcsányi Gellért például felfedezte, hogy míg kontinenstársainak legtöbbje simán bemondhat egy-egy rokon nyelvet, amit valamilyen fokon beszél (cseh a szlovákot stb.), addig mi bezzeg, hüpp-hüpp, mégsem mondhatjuk, hogy makogunk kicsit finnül vagy votyákul. Így a felmérés, kérem, csal, mondhatni kettős mércét alkalmaz. Azaz nagy a baj, de nem tehetünk róla. Annyira.
Mondjuk hogy a germán nyelvek kölcsönös érthetőségénél mire gondolt a szerző, azt megtippelni sem merem, mert ez azért igen összetett jelenség. De nem is lesz szükség tippelgetésre.
Ugyanis.
Megnéztem, hogy a Rajcsányi által is idézett Eurobarometer felmérés szerint mekkora arányban beszélnek angolul az emberek az egyes európai országokban.
Voilà.
Surprise, surprise.
Remélem legközelebb azt is megtudhatjuk Rajcsányitól, hogy miért megy nehezebben az angol a délszlávot beszélő bolgároknak, mint a nyugati szláv anyanyelvű szlovákoknak.