Nemrégiben Harry herceg a brit királynőt képviselve részt vett Sydney-ben a száz éves ausztrál tengeri flotta szemléjén. A herceg első hivatalos útján vett részt a kenguruk földjén, ennek megfelelő köszöntőbeszéddel fogadta őt Tony Abbott, Ausztrália nemrégiben megválasztott miniszterelnöke. Csak éppen a kijelentései köszönőviszonyban sem álltak az ausztrálok meggyőződésével.
Abbott ekkor azt mondta, hogy „Sajnálattal kell közölnöm, hogy Ausztráliában nem mindenki monarchista, de ma mindenki annak érzi magát”. Hozzátette: „A korona a kontinuitás, a tisztesség és a stabilitás szimbóluma országunk közéletében”. Ezt követően egyébként Harry herceg köszöntötte az őt ünneplő tömeget, gyermekekkel játszott és bizonyította, hogy méltó a rá aggatott jelzőre: „népi herceg”.
Ám Ausztráliában nem is kifejezetten Harry herceg látogatása váltotta ki a komolyabb visszhangot – mostanság évente jár erre a királyi család valamelyik tagja –, hanem a miniszterelnök kijelentései. Abbottról ugyanis ismételten kiderült, hogy egyáltalán nem ismeri népét.
Abbott szerint ugyanis az ausztrál királyi flotta születésnapján mindenki monarchistának érezte magát. Ez nyilvánvalóan nem igaz, hiszen rengeteg közvélemény-kutatás kimutatta már, hogy a monarchisták ma már kisebbségben vannak az ausztrál társadalmon belül.
1999-ben tartottak egy népszavazást a kérdésben, ám ekkor a republikánusoknak még nem sikerült elérniük az áhított függetlenséget. Mint azt David Morris, az Ausztrál Köztársasági Mozgalom egyik vezetője nyáron a Mandinernek adott interjújában elmondta, a kudarc visszavetette a mozgalmat. Ám a 2010-es évek elején újult erővel vetették bele magukat a munkába, s mára ott tart a dolog, hogy sokan egyetértenek a volt (munkáspárti) miniszterelnökkel Julia Gillarddal. Ő 2011-ben, II. Erzsébet királynő látogatása kapcsán azt mondta, hogy a királynő uralkodását követően válhat köztársasággá Ausztrália.
Abbott már akkor totálisan fel volt háborodva ezen az ötleten, ami egyáltalán nem meglepő, hiszen a mostani miniszterelnök közéleti pályafutásának és a kilencvenes éveknek is az elején az Ausztrálok az Alkotmányos Monarchiáért nevű szervezetet vezette. Az ellenzék vezéreként azzal kritizálta a baloldali kormányt és a republikánusokat, hogy csak azért akarnak változtatni az államformán, hogy valami maradandót, de egyben radikálisat alkothassanak.