Ez nem „cserbenhagyásos evangelizáció” – interjú a Ferenc pápa nevét viselő kávézó alapítóival
„Isten sosem fárad bele a megbocsátásba” – ha csak annyit ér el a Café Francesco, hogy ez a falára írt üzenet bevésődik a szívekbe, már megérte.
Akár kétmillióan is összegyűlhetnek Rióban, hitet tenni Jézus mellett, élvezni egymás társaságát, misét hallgatni, imádkozni, s azokat a kérdéseket feltenni, amelyekre Ferenc pápa utalt.
„Első apostoli látogatásán Lampedusára utazott, hogy az ott partot érő afrikaiaknak nyújtson vigaszt, majd első külföldi útja Brazíliába vezet, hogy együtt ünnepeljen az ifjúsággal. Akár kétmillióan is összegyűlhetnek Rióban, hitet tenni Jézus mellett, élvezni egymás társaságát, misét hallgatni, imádkozni, s azokat a kérdéseket feltenni, amelyekre Ferenc pápa utalt. Ez persze nem egy rockfesztivál, mint azt XVI. Benedek pápa is mondta. Az Ifjúsági Világtalálkozó nem karnevál, nem nyári buli, nem a Szentszék által szervezett fesztivál. Útmutató olyanoknak, akik nem tudják, merre is vezet majd az ő életük, s ki akarják választani a valódi fogódzót a sok közül. Hiszen rengetegen nyúlnak a fiatal felé, de csak később derül ki, hogy segítenek-e ezek az emberek, intézmények, eszmék, vagy tovább zavarják az egyébként is összezavarodott srácot. A könnyebb ellenállás irányába menni könnyű és trendi is. Mindenki ezt csinálja. Milliók vesznek részt könnyűzenei fesztiválokon, jól érzik magukat, alkalmasint nem feltétlenül a zenéért mennek, hanem a többiekért, a hangulatért, sikamlós kalandokért, a szabadság megéléséért. Csakhogy ez a szabadság azért eléggé egysíkú, Glastonbury, Roskilde vagy a Sziget egyaránt a drága sör, titokban vásárolt marihuána, berúgás, lány mellett ébredés kaptafájára készült szabadságot adja. Szórakoztató, de mégis tárgyakként kezelik az embert. Szórakoztató, de roppantul üres. Szórakoztató, de nem szabadság.
Ez a kétmillió fiatal Rióban nyilván nem különbözik kortársaitól, ha megengedheti magának, talán a brazíliai esemény után eljön valamelyik fesztiválra. Talán csak annyiban különböznek, hogy vannak kérdéseik, amelyek a látszatszabadságon túlmutatnak. Ezért lehet, s lesz is hatalmas élmény egy ilyen világtalálkozó akkor is, ha nem osztanak szét egymillió óvszert a résztvevők között.”