Félelmek, tévhitek és a realitás a digitális állampolgárságról szóló vita körül
Az egyik legnagyobb félelem alaptalannak látszik a bevezetéssel kapcsolatban.
A demokrácia sehol nem kell azoknak, akik mások élete fölött teljhatalmat gyakorolnak.
„Jelenleg hatszáz nőt tartanak börtönben azért, mert elmenekültek a családjuktól vagy a férjüktől. Jövőre elröpülnek a nyugati hadak. Sokan attól rettegnek, sokan abban bíznak, hogy elszállnak velük a gyakorlatban meg az elméletben megszerzett jogok is. A nők joga a tanuláshoz, a munkához, a közéleti szerepvállaláshoz, a szabad párválasztáshoz, az önvédelemhez, a saját testükhöz. Megszűnnek a külföldi jogvédő szervezetek által fenntartott menedékhelyek.
Nem igaz, hogy a demokráciát nem lehet ráerőltetni azokra, akiknek nem kell. A demokrácia sehol nem kell azoknak, akik mások élete fölött teljhatalmat gyakorolnak. És mindenhol kell azoknak, akiket kényszerítenek, megerőszakolnak, kínoznak, üldöznek. Azoknak, akik szenvednek, akik menekülnek.
Aki nem hisz a demokrácia exportálhatóságában, az nem hisz annak egyetemes érvényében, tehát abban sem, hogy ugyanolyan normák szerint kellene viselkednie »a demokráciára érdemesek«, mint az arra »érdemtelenek« földjén. Amilyen könnyen elfogadják a helyiektől, olyan könnyen fogadják el maguktól is, olyan könnyen gyakorolják a helyiekkel szemben maguk is a jogsértést. Azok, akiknek az exportálás lenne a dolguk, a jelenlétük értelme.”