A jó állam mítosza

2013. május 21. 15:26

A nemzet egy vallási közösség, akárcsak a többi buta, istenhívő szekta.

2013. május 21. 15:26
think-tank
kapitalizmus.hvg.hu

„A nemzet egy vallási közösség, akárcsak a többi buta, istenhívő szekta. A különbség mindösszesen annyi, hogy a »klasszikus« vallásokkal szemben nem valami földöntúli, misztikus hatalomban hisznek, hanem a nemzetközösség erejét hirdetik. A nemzettudat, akárcsak a többi hit, általában neveléssel terjed, a gyerekek különösen könnyen elkapják; kellő elszántsággal, szkeptikus gondolkodással azonban pontosan ugyanúgy meg lehet tőle szabadulni, mint a mindenféle égi hatalmasságokba vetett hittől. A nemzeteknek is megvannak a maguk szimbólumai, versei, dalai, könyvei, öltözetei, háborúi és egyéb szükséges kellékei, mint az istenhiteknek. Még egyháza is van: államnak hívják.

Az állam, mint arra korábban rámutattam, érthetően minden befolyástól független akar maradni. Hogy ehhez támogatást is szerezzen, gátlástalanul használja fel a nemzetideológiát, szembeállítva saját híveinek vallását a többiekével, azok gonoszságát, inferioritását, de legalábbis egyedietlenségét hirdetve. Épp ezért – szól az érvelés – az állam minél nagyobb hatalmának biztosítása nemzeti érdek, különben veszélyben a nemzeti szuverenitás. A nagy nemzetieskedés hevében persze sokan elfeledkeznek arról, hogy pont az államhatalom felduzzasztása az, ami a legnagyobb fenyegetést jelenti az önállóságra. Sokkal konkrétabb veszély az, hogy az állam nap mint nap beleszól az élet minden területébe, mint hogy egy távoli népcsoport a nemzet elnyomására és annihilációjára törekedne.

Különösen egyszerű ezzel a szöveggel megnyerni azokat, akik számára a nemzet egyébként is csak egy ideológiai kapaszkodó, mellyel elfedhetik saját, magánéletbeli értéktelenségüket. A pöffeszkedő kisembernek szüksége van nemzetre és államra. A nemzetre azért, mert általa ő is értékessé, valami nagynak a részévé válhat, az államra pedig azért, mert az majd az erőszakmonopóliumát kihasználva biztosítja számára a megélhetést és a biztonságot. Cserébe nem kér mást, csak feltétlen engedelmességet, amit a kisember inkább boldogan megad, mint hogy beismerje kudarcát.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 42 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
hakos
2013. május 21. 18:44
Az ilyen antiszemita, zsidó-vallást gyalázó, Izrael állam létét kétségbe vonó, anticionista cikkek megjelenését nem szabadna engedni........
Kvasztics Fedor
2013. május 21. 17:47
"A nemzet egy vallási közösség, akárcsak a többi buta, istenhívő szekta." Javaslom a cikk írójának, hogy ezt, és atöbbi lekicsinylő megjegyzését a nemzetről mondja el Romániában, vagy Franciaországban, Németországban, esetleg Amerikában. Lehet akár Izrael is. Mondja el egy olimpián nemzeti színeit magasba emelő sportolónak. Aztán, ha bevert véres orral hazajön, akkor meséljen, hogyan fogadták.
ottapont
2013. május 21. 17:30
Látja kedves Jankovics Márton úr, az ilyen think thankek bizonyítják leginkább mennyire ellene van a szélsőséges liberalizmus minden vele egyet nem értő véleménnyel, hittel, ideológiával. Mennyire kirekesztő és totalitárius.
ottapont
2013. május 21. 17:26
Egy friss élményem ugrik be a cikk kapcsán. Tegnap megnéztem életemben először :)) elejétől végéig Tolkien Gyűrűk ura trilógiáját. Nagyon megfogott a főhős hobbit,a kis ember és a kispolgár mint társadalmi kategória közötti párhuzam. A hobbitok élik a maguk kis kényelmes, biztonságos életét, nem ismerik a harcot, nem tudják mi a háború. Ámde amikor eljön az idő, hogy bizonyítsanak tudnak hősök lenni,szerepük nélkülözhetetlen, kulcsfontosságú. Tudják mit jelent szeretni a szülőföldet és a nagyobb hazát és természetesnek veszik, hogy ezért ha kell meghozzák a legnagyobb áldozatot. A kisemberről alkotott kép általában leszóló, negatív, pedig ilyen vonatkozása is van és ezt nagyon fontos kihangsúlyozni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!