Karinthy Frigyes négy nappal a halála előtt adott, soha meg nem jelent interjúja bukkant fel 86 év elteltével
A 22 éves, kezdő újságíró cikke az író halála miatt nem került nyomtatásba.
Minden igényes német újságírót, legyen az jobb- vagy baloldali, egyformán felháborít, ha egy demokráciában olyan médiahatóságot állítanak fel, amelyben csak és kizárólag a kormánypárt emberei ülnek.
„- Önök, mint ahogy általában a német közszolgálati média, kampányszerűen támadják a magyarországi viszonyokat. Legalábbis ez nálunk a kormányzati vélemény. Mi mozgatja Önöket? A német kormány, vagy a németországi bal-és liberális pártok, a Magyarországon érdekelt multi cégek? Vagy mindegyikük?
- Komolyan kérdezi vagy hülyéskedik?
- Nálunk meglehetősen elterjedt az a vélemény, amely szerint olyan nemzetközi hecckampány indult ellenünk, amelyet a magyar baloldal felbujtására egyrészt a nyugati bal-és liberális pártok, másrészt a külföldi energiaszolgáltatók és bankok szerveztek.
- Hogy kerülnek egy platformra a baloldali pártok azokkal, akik ellen nyugaton is harcolnak? A német szociáldemokraták például a legnagyobb ellenfelei a nagytőkének, köztük a bankoknak vagy az E-on-nak, az RWE-nek, a két energiaszolgáltató óriásnak. (...) De hadd kérdezzek vissza: nem tűnt fel maguknak, hogy az egész német sajtóban, a privát kézen lévő újságokban, a liberális Süddeutschéban, a konzervatív-keresztény szemléletű FAZ-ban, a jobboldali Die Weltben, a legtekintélyesebb hetilapban, a Der Spiegelben egyaránt bírálják a magyarországi viszonyokat?
- Éppen ez az, ez bizonyítja, hogy összehangolt kampány folyik ellenünk.
- Összehangolt? Feltételezi, hogy a Frankfurter Allgemeine direkt ugyanazt akarja írni, mint versenytársa, a liberális-baloldali Süddeutsche Zeitung?
- Igen.
- Ez elképesztő. Akkor ajánlom a figyelmébe a következőt: minden igényes német újságírót, legyen az jobb- vagy baloldali, egyformán felháborít, ha egy demokráciában olyan médiahatóságot állítanak fel, amelyben csak és kizárólag egyetlen párt, tudniillik a kormánypárt emberei ülnek. Továbbá, hogy az adott országban központi hírgyár létezik, hogy a sajtó túlnyomó részének, az egész közszolgálati média teljességének egyugyanazon központi hírszerkesztőség szállítja a híreket. Ha mindezt megírja, minderről beszámol a saját hazájában, tehát itt, Németországban, akkor menetrendszerűen jönnek a hivatalos tiltakozások olvasói levelek vagy nagyköveti beavatkozások formájában.”