„A demokrácia leépül, az autokrácia felépül. Egyik jól látható célja az elitcsere, amely az oktatás centralizálásán, az egyetemek megszorításán, a jelenlegi elit semmibevételén keresztül úgy valósul meg, hogy az új elittel szemben semmilyen minőségi követelményt nem támasztanak. Elegendő a politikai hűség, a kritikátlan szolgálat.
A hideg polgárháború fenti jellemzése kétfajta félreértésbe ütközik. Az egyik a nyugati interpretáció, amelynek egy radikális része hajlamos a Magyarországon kialakult közállapotokat a fasizmussal, vagy legalábbis a »systematische Faschisierunggal« azonosítani, ahogy az legutóbb a többek között Elfriede Jellinek által is aláírt »Stiftet Aufruhr!« című petícióban volt olvasható. A másik az a magyarországi interpretáció, amely – tekintve, hogy az egyik nap nem különbözik lényegesen a másik naptól, nem volt forradalom, sem Aufruhr, nem vezettek be szükségállapotot – legföljebb hibákat, baklövéseket lát, de nem rendszerszerű változást. Ezért gúnyolják hivatásos rettegőknek a rendszerkritikusokat azok a kormánypárti újságírók, akik jó lelkiismeretüket egy-két »működési zavar« bírálatával vásárolták meg.