A generációk közötti igazságosságról

2012. december 11. 17:26

Magyarországon a generációk közötti feszültség törésvonallá mélyült.

2012. december 11. 17:26
Ujj Orsolya
aftermodern

„Miközben gyors ütemben haladunk az egyre kisebb állami szerepvállalás és az egyre nagyobb egyéni felelősségvállalás felé, a jövőre felhalmozott - a közgazdaságtanban implicitként ismert – adósság csodálatosan rejtve marad a szemünk elől. Olyan kötelezettségvállalás ez, amely jelen pillanatban még nem olyan nyilvánvaló, hogy akár a társadalom, akár az újraelosztás arányainak megállapításával felhatalmazott kormányok felismerjék ennek jelentőségét. Jelenleg az állami költségvetés ötödét fizetjük nyugdíj vagy nyugdíj jellegű kiadásokra, aminek aránya az állami költségvetés csökkenésével a jövőben tovább nő majd. A nyugdíjkorhatár 65 évre emelésével ugyan nyert néhány évet a kormány, a következő két kormányzati ciklus során már a »Ratkó-gyerekek« nagy része nyugdíjba vonul, mely –a nyugdíjrendszer reformja nélkül – hirtelen és kényszerítő módon nehezedik majd az akkori kormányra.

Súlyos hiba lenne az ország jogi és politikai rendszerének alapvető (egyébként neokonzervatív) átalakításán buzgólkodó kormány részéről, ha figyelmen kívül hagyná, hogy a tandíjfizetés és a magyarországi munkavállalásra kötelezett ifjúság és fiatal munkavállalók saját hitelük és életkezdési befektetéseik terhe mellett nem lesznek képesek a legnépesebbre duzzadt nemzedék, a Ratkó gyerekeket és elődeiket magukba foglaló nyugdíjjogosult réteg eltartására. Ez elviselhetetlen teher. Az európai összehasonlításban is kiemelkedő színvonalat biztosító nyugdíjrendszer fenntartásának eddig is a járulékfizető generációk viselték a terheit, amely teherviselési képesség azonban a fent leírtak hatására hamarosan eléri a maximumát. Nem térhetünk ki a probléma elől azzal, hogy majd a nyugdíjas családtagok segítenek az életkezdésben a fiatal családtagoknak. Az ifjú generációk csak akkor lesznek képesek az életkezdésre, a diákhitel visszafizetésére, a családalapításra és lakásvásárlásra, ha adó és ülönösen járulékfizetési kötelezettségeik jelentősen csökkennek, máskülönben a jövőjük valóban kilátástalanná válik.

A probléma súlyosságát növeli, hogy a nyugdíjas és az ifjú nemzedékek között fennálló (inter-generációs) feszültség egészen az egyes családokig, a »vacsoraasztalig« ér, sőt még tovább, a pártpreferenciákig. Magyarországon a generációk közötti feszültség törésvonallá mélyült, amely jól megmutatkozott a magyar pártrendszer 2010 körüli átrendeződéséből, a főként fiatal generációk támogatását élvező Jobbik és LMP Parlamentbe jutásából.

Lehet vitatkozni egy-egy döntés jóságán egyéni értékek és értékítéletek mentén (az állami vagy az egyéni finanszírozású felsőoktatást tartjuk-e jónak). A kormányzás jóságának megítélése viszont a helyes arányokról szól.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 75 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
1istvan
2012. december 11. 21:34
nincs feszültség a vacsoraasztalnál. ez hülyeség. liberális duma! ezt gerjesztik olyan cikkek mint a mandiner által is publikált, ahol nyugdíjas utazási kedvezmény megvonását állítják szembe az oktatás költségeivel ez utóbbi teljesen adóforint. lehetne ez másképp is. a nyugdíjjárulékhoz hasonlóan lehetne célirányos oktatási képzési járulékot is beszedni. lássuk mire mennénk úgy:
1istvan
2012. december 11. 21:30
szokjuk már meg!!! nem a költségvetés fizeti a nyugdíjat. az aktív dolgozók befizetéseit osztják szét bizonyos algoritmus szerint. kétségtelen, az adóhivatal szedi be, intézményesen utalják, és kiegészíti a költségvetés szociális okokból. de lényeg a felosztó kirovó elv, amennyi be annyit lehet ki.ha a költségvetés 1/5-ét fizetjük erre, akkor azt is illik hozzátenni, hogy mennyi ebből a nyugdíjjárulék amit a munkáltatók és munkavállalók fizetnek.
DFK
2012. december 11. 18:33
Hát az a helyzet, hogy a nyugdíjasok nem is tudják milyen jó dolguk van. A nyugdíjakat mindig emelik, az inflációhoz igazítják; nem úgy a járulék és adófizetők jövedelmét. Én a nyugdíjemelés mértékét maximálnám az aktívak jövedelem emelkedéséig.
Google
2012. december 11. 18:15
Magyarországon lassan már csak törésvonalak vannak. És akkor még csodálkozunk, hogy semmi nem megy, s ha megy is, csak tönkre.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!