Felsőoktatás: jön a tandíj, meg a fal

2012. december 06. 00:03

Az önfenntartó profi futball mintha nem lenne kormányzati cél. Az értékrend pedig egy magát konzervatívnak tartó kormány részéről egészen elképesztő.

2012. december 06. 00:03
Timár Gábor
A KARD

A HÖOK már kimondta: a tervezet elfogadása gyakorlatilag a tandíj bevezetését jelenti. Emellett folytatják a hallgatói szerződések alkotmányossági vizsgálatát is.

Lehet, hogy a számokat némileg árnyalja majd a mesterképzés finanszírozási módja. A miniszterelnök víziója az önfenntartó felsőoktatásról mintha programmá kezdene válni. Persze lehet, hogy úgy gondolja: nem is kell felsőoktatás egyáltalán, legalábbis az államnak mintha nem lenne érdeke, hogy legyen. És hát nem tudom kihagyni, bocs: az önfenntartó profi futball mintha nem lenne kormányzati cél. Az értékrend pedig egy magát konzervatívnak tartó kormány részéről egészen elképesztő. Az pedig, hogy a győzelmükhöz vezető kampányban kőkeményen képviselt álláspontjukon most mártotálisan fordítottak, számomra felér egy öszödi beszéddel.

Lehet persze, hogy azt gondolják, hulljon a férgese, majd a jelentkezések elmaradása miatt elvérzik a valóban túl sok hazai felsőoktatási intézmény nagy része. Ám ha ez lenne a kormány célja, tessék felvállalni, mondják meg, lehet róla vitatkozni, és meg lehet csinálni - tervezetten. Mondják meg azoknak a fideszes képviselőknek, akik közül minden harmadik választókörzetében ott egy kisebb vidéki főiskola vagy egyetemi kar. De ezt nem merik. Helyette jöjjön a vízözön, ami viszont elmoshatja az egészet.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 25 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Agricola
2012. december 06. 11:01
„A HÖOK már kimondta: a tervezet elfogadása gyakorlatilag a tandíj bevezetését jelenti. Emellett folytatják a hallgatói szerződések alkotmányossági vizsgálatát is.” Arany János írta Atilláról („Isten ostoráról”) Keveháza című eposzában. „„Mit ő kiad, mit ő beszél, Nem tréfaszó, nem puszta szél”! timargabor, a nagy pedagógus érdekvédő fantáziájában a HÖOK szerepe az „Isten Ostora” szerepével megegyezik. 1980-ban 900 ezerrel több gyerek élt az országban, mint most. De a pedagógus érdekvédelem szakszervezeti szemlélete nem akar tudomást venni a valóságról és a korlátlan növekedést forszírozza. Ez lenne a fényes jövő a pedagógusok szerint? „Magyarország csatlakozott az EU2020 vállaláshoz, miszerint a fiatalok 40%-a diplomát szerez, mert ez a jövő.” A Süddeutsche Zeitung cikke szerint A volt DDR területén is A kelet-német leányvállalatoknál alig folyik kutatás, mert az többnyire közvetlenül a konszernek központjához kötődik. A Magyarországra betelepülő multiknak, akik a gazdasági életet uralják, nincs szüksége ennyi diplomásra. Ésszerű lehet-e ennyi diplomást kiképezni, hogy aztán ne tudjanak képzettségüknek megfelelően elhelyezkedni? „Jelenleg a felsőoktatásban szerezhető diplomák felére nincs piaci kereslet, ezért a felvételizőknek több információt kell adni a szakok piaci értékéről.″ Kiknek az érdeke ez az értelmetlen túlképzés? A pedagógus érdekvédelemnek érdeke, amit azért nem célszerű minden határon túl forszírozni, mivel nem csak a pedagógus érdekvédelem érdekei léteznek. Ezeket más létező érdekekkel összhangba kellene hozni.
kamasuka
2012. december 06. 10:03
TETSZETTEK VOLNA NEM ELADÓSÍTTATNI SZAVAZATUKKAL (MSZP-SZDSZ) AZ ORSZÁGOT 2006BAN és a nyakunkra juttatni túlmozgásos barátunkat és pajtásait!
heep
2012. december 06. 06:31
Mondjuk van igazság abban mit a cikk írója feszeget. Bevezetik a tandíjat, papírral akarják itthon tartani a diplomásokat és közben a focira (lassan) több pénzt ad a kormány mint a felsőoktatásra. Közvetetten, a látványsportokra adott pénzek adóleírási lehetőségével és közvetlenül is.
Akitlosz
2012. december 06. 04:30
Jó ez a játék, hogy ellenzéki szöveget kér számon ez a bicskás a kormányon. Ellenzékben azt mond minden párt, amit akar, semmi felelőssége nincsen. Az ellenzéki szövegekkel a cél az, hogy ők kerüljenek hatalomra a következő választáson. Ha viszont ez megtörténik, onnantól kezdve kormányozni kell. Az ellenzéknek az a dolga, hogy ellenezzen, a kormánynak pedig az, hogy kormányozzon. Ha a Fidesz 2010. óta az ellenzékben elkövetett handabandázása szerint kormányozna, már rég csődbe ment volna az ország. Eszük ágába sincsen azt tenni, amit 2002-2010 között követeltek az akkor regnáló kormányoktól. De ez így van minden ellenzékkel. Ma könnyen beszél az Lmp meg a többi, hogy ezt meg azt tenné kormányon. Hiszi a piszi. Eddig egyetlen vezetője volt az országnak, aki legalább részben komolyan vette saját magát, és legalább részben azt tette, amit korábban mondott. Medgyessy péter, de őt meg éppen ezért (is) támadják és váltották le. Nem érted a politikát mi, bicskás? Jó, hogy nem már csökkentse a Fidesz a benzin jövedéki adóját is, csak mert ellenzékben azt követelte a szocialistáktól! Majd ha megint ellenzékben lesznek, akkor majd megint fogják követelni. A tandíj eltörlését is.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!