Politika, külpolitika, konfliktus

2012. október 12. 13:40

Az EU helyzete komplexebb problémahalmaz, mint hogy ebben Magyarország az egyedüli „bajkeverő” lehessen.

2012. október 12. 13:40
Schöpflin György, Kendernay-Nagyidai Gertrúd
NOL

„Az EU helyzete komplexebb problémahalmaz, mint hogy ebben Magyarország az egyedüli »bajkeverő« lehessen. Akkor mit lehet mondani Görögországról, Spanyolországról, Olaszországról? Vagy Nagy-Britanniáról, és hogyan lehet értelmezni Németország vagy Franciaország hozzáállását a schengeni térség bővítésének halogatásáról? Vagy Lengyelország, mely folyamatosan helyet kér magának az EU-nap alatt? Vagy Ciprus, mely egy befagyott konfliktust rejteget?

Magyarország e tekintetben inkább nevezhető bűnbaknak, semmint bajkeverőnek. Érdekes a helyzet, de úgy tűnik, a nyugati államoknak mintha szükségük lenne egy bűnbakra. Ők is rengeteg problémával néznek szembe, és egyre gyakrabban éled fel a nemzeti, sőt nacionalista tudat, ez pedig aláássa a »posztnemzeti« ideológiát. Ilyenkor mindig hasznos egy »bezzeg«-állam (igen, lehet, hogy itt rosszul mennek a dolgok, de mennyire rosszabbul amott...). Korábban ezt a szerepet Lengyelország és Litvánia töltötte be, most Magyarországon a sor. Ugyanakkor Magyarország tapasztalatai, eredményei és nehézségei értékesek lehetnek az EU jövőjéről való gondolkodás kialakításában, az eddigi integrációs folyamatok értékelésében.

A közép-európai együttműködés pedig igenis nevezhető Magyarország sikerének. Románia deklaratívan Magyarország stratégia partnere, Necas kiállt Magyarország mellett, Lengyelország is többször szolidaritásáról biztosította budapesti partnerét, sőt az újonnan megválasztott Fico-kormányzattal is pragmatikus kapcsolat rajzolódik ki.

Az EU tagállamain kívüli szövetségek keresése nem új keletű, nem kizárólagosan a jelenlegi kormány »tévútja«, amennyiben tévesnek lehet nevezni ezeket az útválasztásokat. Tessék megnézni a francia, a német, ill. a brit keleti nyitást – csak Magyarországnak lenne tilos?”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 7 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
OmegaMale
2012. október 12. 16:12
"Magyarország e tekintetben inkább nevezhető bűnbaknak, semmint bajkeverőnek." Ez ki akarja rúgatni magát, vagy mi baja? XD
laci0011
2012. október 12. 15:16
Ódákat kellene zengeni a baltás üzletről is,mint az egyik kiemelkedő tettéről a jogászkarikatúráknak...Nincs itt semmi látnivaló!
tarackos
2012. október 12. 14:34
"Magyarország e tekintetben inkább nevezhető bűnbaknak, semmint bajkeverőnek. Érdekes a helyzet, de úgy tűnik, a nyugati államoknak mintha szükségük lenne egy bűnbakra." Ugyan Gyurika. A lengyeleknél és a litvánoknál is az elsőtitkár elvtárshoz hasonló nacionalista vöröslelkűek miatt aggódtak. Féltek, hogy ragályos a kór és lám a baltást is elkapta aki azóta megharapta Pontát. De nyilván meg kellett vhogy magyaráznod és nem várhatja az ember egy váznélkülitől, hogy vállaja a felelősséget az elqrásért. Egyébként a cikkben semmi előremutató nincs. Fanyalognak azon mit állítanak be sikerenek a másik cikkben de semmit mást nem tudnak felsorolni helyette. Egyszerűen röhej sikerként beállítani a térségi együttműködést. Ami nincs az siker sem lehet. Szóval ez lócitrom uracsok...
nisz
2012. október 12. 14:19
Elolvastam az egész cikket. Azt kell mondjam, hogy nem tetszett. Nem tetszik az, ha egy külpolitikai elemzés csak napi, aktuálpolitikáról szól. Mindez különösen igaz kéne hogy legyen a magyar külpolitikára. Jelenleg ugyanis két alapvető problémára kell megfelelő választ találnunk: 1. A szomszéd országok mindegyikében jelentős számban él magyarság, akik nem betelepedtek oda, hanem Trianon miatt lettek más ország állampolgárai. Hol van számukra az autonómia bármilyen formája? Rendszerváltozáskor erről beszélt minden párt. Mit tud tenni a magyar diplomácia ezért a nemzeti ügyért? 2. Hazánk jelenleg lélegeztetőgépen van. Lényegében minden fejlesztés EU finanszírozású. Milyen elképzelések vannak arra, hogy ettől a szörnyű függőségtől megszabaduljunk? Ennek is van diplomáciai vetülete, egy koherens, nemzeti érdekeinket képviselő gazdaságpolitika elfogadtatása, és ennek finanszíroztatása Brüsszellel. Ezekről kellene érthetően és tisztességesen beszélni, vitázni, és sokkal kevesebbet foglalkozni a napi aktuál és pártpolitikával egy külügyi szakértőnek. Még akkor is, ha párthoz kötődik.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!