Éhségsztrájk, Kossuth-tér, szerda

2012. szeptember 13. 08:38

Az éhségsztrájkról arra asszociálnak, ami az ő, saját életük. Nem a párthoz, nem a politikusokhoz jöttek. Hanem kétségbeesve keresnek egy helyet, ahol meghallgatják őket, ahonnan segítséget remélnek.

2012. szeptember 13. 08:38
Niedermüller Péter
Niedermüller Péter
Galamus

„»A kisnép torkig van« – mondja nekem a velem szemben ülő asszony. Olyan hatvanöt éves lehet, őszes, rövid haj, nehéz kéz, fáradt tekintet. Mondja, mondja a panaszát, leveleket, iratokat, papírokat mutogat. Kevesli a nyugdíját, igazságtalannak tartja. Egész életében keményen dolgozott, legtöbbször fizikai munkát végzett, takarított, raktárban dolgozott, és most nyomorog. Vidékről jött fel, csak azért, hogy ezt elmondja. »Valakinek el kell mondanom« – néz rám. Aztán hozzáteszi, »ebben az országban a népnek nincs becsülete«. Én meg csak ülök vele szemben, bólogatok, helyeslek, s látom, hogy ennél többre nincs is szüksége. Nem beszélgetni akar, hanem azt akarja, hogy meghallgassák. Mert sehol sem hallgatják meg, és nincs is olyan hely, ahol egyáltalán meghallgathatnák. Itt született, itt dolgozott, itt él ebben az országban, és úgy érzi, teljesen magára hagyták.

Nem is tudom megmondani, hogy vasárnap este – az éhségsztrájk kezdete – óta, hányadszor hallom lényegében ugyanezt a történetet. Hiszen ennek az egésznek ez a lényege. Hogy beszéljünk az itt lévőkkel, kérdezzük, hallgassuk őket. Férfiakat és asszonyokat, akik szegénységről, elszegényedésről, kilátástalanságról, reménytelenségről, egyedüllétről, magukra hagyottságukról mesélnek. Hosszú, kemény fizikai munkával eltöltött évtizedekről beszélnek, apró örömökről, fiatalkori reménykedésekről, az azt követő keserű csalódásokról. Legtöbbjük azt sem tudja valójában, hogy hol, milyen eseményen, rendezvényen van. De az éhségsztrájkról arra asszociálnak, ami az ő, saját életük. Nem a párthoz, nem a politikusokhoz jöttek. Hanem kétségbeesve keresnek egy helyet, ahol meghallgatják őket, ahonnan segítséget remélnek. És ebben a helyzetben az a legmegrázóbb, hogy miközben hallgatom őket, tudom, én sem tudok ténylegesen segíteni, semmiben sem.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 95 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jason Bourne
2012. szeptember 14. 07:49
"Kevesli a nyugdíját, igazságtalannak tartja." Ki is törölte el a 13. havi nyugdíjat?
Trükkök Százai...
2012. szeptember 13. 16:33
Annyira abszurd, ami itthon zajlik évek óta, hogy már azon sem lehetne csodálkozni, ha valaki megunná, és bombát dobna erre a kócerájra.
puszika
2012. szeptember 13. 16:16
Hát apám Te is pályát tévesztettél!Csak olvasom a csoportbeliek irásait/Mihancsik,Lévai..stb/.Minden áron azt akarjátok bizonyítíni hogy 2010 májusa előtt itt volt a kánaán,azóta meg csak a pokkol van.Csak azt mond meg,pl. kik hozták azokat a törvényeket aminek alapján az általad említett asszonynak a nyugdíját megállapították?Igen, a szoclib .barátaid .Persze azt várod /aljas módon/hogy változtassák meg a törvényt,de a meghallgatásra hegyezed ki.Bizonyára valaki már elmagyarázta néki többször is hogy a törvény szerint ennyi jár.Amit meg hátra hagytak szoclib barátaid,amiatt most változtatni nem lehet.De TE "elfelejtetted" elmondani,helyette bólogattál és nagylelkűen együtt éreztél.Hát ezek vagytok Ti mindannyian.
kisalex
2012. szeptember 13. 15:45
tudom, mi az az éhezés - mondhatná orbán. de nem fogja mondani....
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!