Tordai Bence arcátlanul belerúgott a Fideszbe és Magyar Péternek dorombolt
Nincs mese, Bencének a lét a tét!
A Fidesz szóvivőjének reakcióján első hallásra meglepődtem és rosszul esett, de másodjára azt gondoltam, hogy ez még belefér. Interjú.
„A Népszabadságtól a Mandinerig mindenhol megkapta a magáét. Eszetlen hazudozónak, félművelt, túlkompenzálós személynek nevezték. Gondolta volna, hogy a véleménye ekkora sajtó visszhangot kap?
Egy ilyen helyzetben az ember nem fontolgat semmit. Amit mondtam, azt egyrészt tudatosan mondtam, másrészt az évek során felhalmozódott tapasztalataim, emlékeim, történelmi ismereteim mondatták velem, nem mérlegeltem, hogy a sajtó hogy fog majd reagálni rá. Egyébként egy normális országban, normális viszonyok között ez nem is lenne téma. Egy politikus persze beszélhet hülyeségeket is, de ez esetben utána kéne járni, és megkérdezni, hogy biztosan így gondolta-e. A székelyföldi vita során, mielőtt nekem szegezték volna a kérdést, hogy a trianoni békeszerződés felülvizsgálható-e, pont arról beszélgettünk, hogy egyre kevesebb hiteles politikus van, mivel egyre kevesebben mondják azt, amit valójában gondolnak. Nekem feltettek egy kérdést, és én úgy gondoltam, hogy válaszolnom kell rá, és azt válaszoltam, amit gondoltam, amit azóta is gondolok.
Egész pontosan azt mondta, hogy a revízió elkerülhetetlen, és erre akár nyolc év múlva sor kerülhet. Felelőtlen nagyotmondás volt, vagy komolyan gondolta?
Teljesen komolyan gondoltam. Ha megnézzük, hogy mondjuk nyolc vagy húsz évvel ezelőtt egyáltalán fel lehetett-e vetni Trianont, ahhoz képest sokat változott a világ. Ha Magyarország gazdaságilag és morálisan is megerősödik, és végre egyszer nyíltan tudunk beszélni Trianonról, nem háborogva, hanem józan, megfontolt stílusban, akkor erre van lehetőség. A nyolc év említésében egyébként semmiféle tudatosság nem volt, nem számoltam ki, hogy éppen ekkor lesz Trianon századik évfordulója, csupán arra akartam utalni, hogy ez nem fog menni egy-két év alatt.
Milyen realitása van revízióról beszélni akkor, amikor gazdaságilag padlón vagyunk, a hadi kiadásokra pedig az összes létező ország, amely minket körülvesz, nominálisan és GDP-arányosan is többet költ?
Nem akarok fegyverkezési vagy hadi kérdésekben véleményt nyilvánítani, mert nem vagyok szakértő, de úgy vélem, belátható időn belül Európa sorsának alakulásában nem a fegyverek és a katonai erő fog dominálni. Trianon felülvizsgálata mindezektől független dolog, és aki minden áron azt a beteges megközelítést akarja kicsikarni belőle, hogy a revízió a fegyveres harccal egyenlő, ott már gond van.
Mit szól ahhoz, hogy a saját pártja is elhatárolódott Öntől? A Fidesz szóvivője és a Külügyminisztérium külön-külön közleményben sietett leszögezni, hogy amit mondott, az a magánvéleménye, és nem tükrözi a magyar kormány álláspontját.
A Fidesz szóvivőjének reakcióján első hallásra meglepődtem és rosszul esett, de amikor másodjára átolvastam, akkor azt gondoltam, hogy ez még belefér. A Külügyminisztérium közleménye előtt azóta is értetlenül állok, szerintem azt se tudják, mit is mondtam pontosan. Engem legalábbis senki nem keresett meg. Döbbenetesnek tartom, amikor valaki olyasmitől határolódik el, amiről nem tud semmit. Én egyáltalán nem beszéltem határrevízióról, arról beszéltem, hogy ki kell mondani, hogy ez egy szégyenteljes, igazságtalan békediktátum volt, amelyet felül kell vizsgálni. Szóba sem került határrevízió, vagy hogy valamilyen nemzetközi egyezményt ne tartanánk be.”