Illedelmes történelem

2012. augusztus 28. 08:57

Ami '56-ban történt – az előrelátás hiánya, a meggondolatlanság, a szabadjára eresztett anarchia, a lincselés, a gyilkolás – megbocsáthatatlan. Hiába akarják tisztára mosni.

2012. augusztus 28. 08:57
Csernok Attila
Népszava

„Márton rosszul olvas: nem avattam szentté Kádár Jánost. Ez csak az ő egyoldalú szemüvegén keresztül nézve látszik így. Elismertem amit Kádár 1956 után tett az ország, a nemzet érdekében. A róla elnevezett kor tényeit raktam sorba. Nem ártana ha Márton László és barátai végre észrevennék: Magyarország 45 éven át megszállt ország volt. Közvetlen szovjet ellenőrzés alatt működött. Valójában nem »Kádár-rendszer«, Hruscsov- és Brezsnyev-rendszer, hol enyhébb, hol szigorúbb, ám végig szovjet rendszer volt. Kádár János nem volt szent, ám az ország nagyon bonyolult helyzetében jól politizált. Azt is észre lehetne venni, hogy munkásságát tiszteletre méltó politikusok ismerték el. Sorolhatom Bruno Kreisky, Helmut Schmidt, Margaret Thatcher, Francois Mitterrand nevét.

Márton nem szeret, nem is tud vitázni. Nem söpörtem le az érveit, ez nem igaz, csak minden alapot nélkülöző kijelentéseit vitattam. Nagy különbség. Személyes sértésnek veszi, ha '56-ból az előrelátást, az erőviszonyok felmérését hiányolom. Ha nem fogadom el a »vak veréb« stratégiát. '56 októberétől akkor is idegenkedtem, most mitől szeretném?

Márton téved, nem merültünk alá, csak az eszünket használva nem csatlakoztunk a hagyományos magyar ámokfutáshoz. Egy magyar királyi törzstiszt véleménye sem számít, aki előre megmondta, mi lesz '56 vége. Velem együtt kárvallottja volt a háború utáni rendszereknek. Ő Nagy Ferenc kisgazda köztársaságának, én a Rákosi-rendszernek. Ám nem volt bennünk bosszúvágy, sérelmeinkért nem akartunk elégtételt venni. Kitől kaptunk volna elégtételt? A történelemtől?

Ami '56-ban történt - az előrelátás hiánya, a meggondolatlanság, a szabadjára eresztett anarchia, a lincselés, a gyilkolás - megbocsáthatatlan. Hiába akarják tisztára mosni. Hiába nyilatkoznak gúnyosan, lenézően azokról, akik az indulatok felszítása helyett a tárgyalásokat hiányolják '56 történelméből. A kis lépések politikája, a megegyezés jobb lett volna annál, mint ami történt. Márton elismeréssel ír azokról, akik »megalkuvás és túlélés között a halált választották«. Évtizedek múlva a kényelmes karosszékből könnyű ilyen bölcs mondatokat írni. Tisztelem és sajnálom azokat a magyar katonákat, akik a Donnál a szovjet túlerő tüzében meghaltak.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 145 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
East Art Bat
2012. augusztus 28. 19:23
"Ami '56-ban történt - az előrelátás hiánya, a meggondolatlanság, a szabadjára eresztett anarchia, a lincselés, a gyilkolás - megbocsáthatatlan. Hiába akarják tisztára mosni." Nemsokára úgy is elkotródsz ebből a világból a haverjaiddal és a hülyeségeiddel együtt.
sine ira et studio
2012. augusztus 28. 15:55
"Annyit segíthetek, hogy felidézek egy híres sci-fi írót, Asimovot, aki a múlt században írt egy hosszú regényfolyamot" Ismerem Hari Seldont és az Alapítvány-trilógiát én is, szerettem is nagyon. De ettől függetlenül mi erre nem vagyunk képesek, sem matematikai, sem egyéb módszerekkel. Ékes példa erre Fukuyama, aki a múlt század utolsó éveiben megírta A történelem végét, amire ma már senki nem mondaná azt, hogy a jövőnk lehetséges forgatókönyve. A jövőt nem ismerjük, és jó eséllyel soha nem is fogjuk megismerni. "A történelmi folyamatok szempontjából mindegy, hogy ki a személyes végrehajtó" Egyáltalán nem mindegy, ahogy az sem, hogy mikor, hogyan történik egy adott esemény. Gondolj például bele, hogy egy merénylet sikere, egy hadvezér döntése egy ütközetben, egy házasság, egy király korai halála mennyit változtathatott az eseményeken! A történelmet mi írjuk, nem felettünk álló erőknek (osztályérdekeknek) engedelmeskedünk. Nem a lét határozza meg a tudatot, hiszen ha ez így lenne, akkor osztályok szerint uniformizált emberek születnének, akiknek mentalitása, tudata közös lenne. Érdemes lenne olvasnod a marxista történelemszemlélet kritikáiról, mert sok időt spórolnánk vele.
oskar
2012. augusztus 28. 15:04
Ezt a tömeggyilkos Földest Kádár kitüntette és élete végéig a kegyeltek között volt.
oskar
2012. augusztus 28. 15:01
Ez a Csernok laikusabb a laikusoknál vagy tudatosan írja ezt? Hasonlít ez a holokauszttagadásokra!!!! Ha nem jól tudja akkor olvasson többet a témában, ajánlom. Pl a békés felvonulások után október 25.-i KV ülésen Földes László ezt mondja: " Az ellenforradalmat fegyverel kell leverni. A HM pincéjében 600 fogoly van kivétel nélkül 25 év alattiak. Csak nem adjuk meg magunkat gyerekeknek?" Azután kezdődött a "véres csütörtök" Október 25.-én a parlament előtt békés tüntetőkba lőttek. Több száz halott és sebesült. És csak ezután kezdődtek a lincselések.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!