Magáncsőd Magyarországon: pro és kontra

2012. augusztus 29. 13:34

A magáncsőd egyfajta biztosítást jelent a vállalkozók számára, ennek a „biztosítási" hatásnak a gazdasági előnyei pedig felülmúlják az esetlegesen magasabb kamatkiadások okozta hátrányokat.

2012. augusztus 29. 13:34
Bethlendi András, Máté János
Pénzügyi Szemle Online

„A magáncsőd bevezetésének legfőbb kockázata, ahogyan azt a Nemzetgazdasági Minisztériumban is felismerték, a fizetési fegyelem valószínűsíthető romlása (az erkölcsi kockázatok növekedése), mely a jelenlegi törlesztési hajlandóság mellett újabb csapást jelenthet a bankok számára, amelyek a megnövekedett kockázatokra minden bizonnyal a kamatfelárak további emelésével, illetve a hitelkínálatuk további csökkentésével reagálnának. Megjegyezzük, hogy ezt a negatív hatást korlátozhatja egy részletesen kidolgozott és az adósok számára a nemfizetés hatásait csak bizonyos mértékig mérséklő magáncsőd intézménye. A Minisztérium további aggálya az, hogy a hazai bérszínvonal mellett csak az adósok nagyon szűk köre lehet képes teljesíteni a csődeljárásban meghatározott kötelezettségeket. Ez utóbbi természetesen azt is jelenti, hogy a hitelek visszafizetésének nincs meg a gazdasági alapja.

További ellenérvet jelenthet a hazai alacsony jogkövetési magatartás, mely az új intézmény »kihasználásában« és nem a használatában jelenne meg. Ugyanakkor a jelenlegi helyzet is erősíti a szürke és fekete gazdasági aktivitást. Az adósságokat hátrahagyva az adósok egy része »illegalitásba« vonul (például fekete munkavállalás, a saját hazai tulajdonlás elkerülése), vagy külföldre megy.

Összességében nincs arra ösztönző, hogy visszatérjen a legális - hazai adófizetői - rendszerbe, mivel a tartozások jelentős része gyakorlatilag nem évül el.
Egyéb pozitív gazdasági hatásai is lehetnek a magáncsőd intézményének. Fossen (2011) kimutatta, hogy a magáncsőd lehetősége pozitív hatással van a magánemberek vállalkozói hajlandóságára. A magáncsőd egyfajta biztosítást jelent a vállalkozók számára, ennek a »biztosítási« hatásnak a gazdasági előnyei (a megnövekedett vállalkozási kedv és gazdasági aktivitás) pedig felülmúlják az esetlegesen magasabb kamatkiadások okozta hátrányokat.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 4 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kjkj945
2012. augusztus 29. 15:14
Rekontra, subkontra, morfkontra, fedáksári, kiscsizmás. :)
sky.net
2012. augusztus 29. 15:07
magáncsődből csak 2 féle van 1. banknak jó, ügyfél veszít 2. ügyfél veszít, bank nyer
gentry
2012. augusztus 29. 14:51
Talán lenne itthon is magáncsőd, ha a televíziók főműsoridőben legalább hetente egyszer bemondanák, hogy a héten hány ember lett öngyilkos azért, mert már nem tud tovább törleszteni.
négyzetgyök
2012. augusztus 29. 14:30
A magáncsőd elkerülésének első lépcsőfoka elküldeni ezt a kormányt és értelmes szakembereket hozni a helyükbe. Mondjuk Bajnai, Oszkó, Békesi, Róna Péter.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!