Felvilágosította a Fidesz Magyar Pétert: elbújhat a tiszás szégyenében
„Aki azt gondolja, hogy minden nőt megkaphat, az egy nőt sem kap meg igazán” – jegyezte meg a Fidesz-frakció.
Az online társadalom 54%-át kitevő tömeg alkotja a „demokratikus megújulás pólusát”. E tábor az európai, zöld, polgári, liberális értékek mentén szervezhető politikai közösséggé.
„A magyar társadalom internetező felét reprezentáló adatfelvételből több fontos eredményre jutottunk.
1. A magyar politika tere változóban van, és e változások a társadalom fiatalabb, aktívabb, tájékozottabb feléből indulnak ki. A társadalom online felében az 1998-2012-ig fennálló fideszes-szocialista kartell megszűnt uralni a politika világát. Ma az online társadalom fiatalabb csoportjai közül alig valaki – a 18-29 év közöttiek 15%-a, a 30-39 évesek 25%-a szavazna a fideszes-szocialista-DK-s politikai establishment pártjaira. A fideszes Békemenet és a szocialista majális idősebb közönségében azonban e változások ma még kevéssé érvényesülnek. A politikai tér átrendeződése tehát megindult, ám a változás valódi erejét alulbecslik a teljes népességet reprezentáló közvélemény-kutatások. Ezért, ha a jövő magyar politikájára vagyunk kíváncsiak, érdemes a társadalom fiatalabb, aktívabb rétegeire figyelnünk.
2. Az online társadalomban egy teljesen új, hárompólusú politikai tér rajzolódik ki, és a három pólus jelenlegi erőviszonyai a magyar politika teljes megújulását vetítik előre. A »régi-új jobboldal pólusa« (Fidesz + Jobbik) az online társadalom 31%-át szólítja meg, a »szocialista baloldal pólusán« pedig 15%-nyi szavazót találunk (MSZP + DK). A többiek, vagyis az online társadalom 54%-át kitevő tömeg alkotja a »demokratikus megújulás pólusát«. E tábor az európai, zöld, polgári, liberális értékek mentén szervezhető politikai közösséggé.
Milyen következtetéseket vonhatunk le abból a lelkesítő tényből, hogy az internetező bizonytalanok tábora a demokratikus rendszerkritika pólusán helyezkedik el?
Először is azt, hogy az ország valódi demokratizálásának esélyei jóval nagyobbak annál, már rövid távon is, mint amit eddig gondoltunk. Ugyanakkor be kell látnunk, hogy az internetező bizonytalanoknak csak egy kisebb része mozgósítható, hisz e hatalmas csoportba tartoznak a nem szavazók és a rejtőzködő szavazók is (akik ellenérzéseik ellenére is visszaszavaznak majd a Fideszre, vagy az MSZP-re). A jelen elemzés eredményei tehát 2014-re nézve nem jelentenek többet, mint kb. 10 százaléknyi jó eséllyel megszerezhető szavazót az LMP és a 4K! számára. Ez persze óriási lehetőséget jelent. Az LMP jelenleg 10%-on áll a biztos szavazók körében. Az online társadalom bizonytalanjainak sikeres mozgósításával az LMP és a 4K! együtt bőven 15% fölé tornászhatják magukat. Ha ehhez hozzáadjuk, hogy a nemsokára párttá alakuló Szolidaritás az MSZP és a DK táborából (illetve a szocialista értékrenddel bíró bizonytalanok csoportjából) könnyen kiharaphat egy 5-10% közötti réteget, és feltételezzük, hogy a három politikai erő szövetségre lép 2014-ben, akkor könnyen beláthatjuk: a demokratikus megújulás pólusa reális eséllyel bír arra, hogy 2014-re egy 25% körüli tömböt alkosson, és egy ezzel súlycsoportba kerüljön az MSZP-vel.”