Királyi demokrácia

2012. június 06. 07:36

Bár II. Erzsébetet a britek nagy többsége szereti, ha másként nem, úgy, mint a nagypapa ingaóráját, amelyet gyerekkora óta lát a falon, az uralkodó személye nem igazán fontos.

2012. június 06. 07:36
Jotischky László
MNO

„A britek túlnyomó részének a monarchia intézménye adott, és ezen nem kell változtatni, mert csaknem biztos, hogy nem jön jobb utána. A brit alkotmányos gyakorlat az uralkodót nem kormányzásra, hanem uralkodásra jogosítja fel. A jogalkotásban az a szerepe, hogy minden ősszel felolvassa a parlament két házának plénuma előtt a lakosság által megválasztott kormány törvényhozási programját. Ennek megalkotásába nincs beleszólása, legfeljebb annyi hatása lehet rá, hogy a miniszterelnökkel folytatott hetenkénti egy-két órás megbeszélésen tanácsot adhat, véleményt nyilváníthat, tanúk nélkül, minden írásbeli feljegyzés nélkül. Miután az eltelt hatvan év alatt immár a tizenkettedik kormányfő problémáit hallja, és alig van olyan ország a világon, amelynek vezetőit és problémáit ne ismerné, ez a tanács, ez a vélemény olykor hasznos lehet.

Az igazság az, hogy bár II. Erzsébetet a britek nagy többsége szereti, ha másként nem, úgy, mint a nagypapa ingaóráját, amelyet gyerekkora óta lát a falon, az uralkodó személye nem igazán fontos. Ezért nem baj, hogy beleszületik hivatalába. Ha választanák, nagyobb hatalmat igényelhetne a választók döntésére hivatkozva, ám ahhoz ellenjelöltekkel kellene küzdenie, vagyis győztesként kerülne trónra. Vesztes nélkül azonban nincs győztes, és ez politikai törésvonal mentén megosztja az országot. A miniszterelnök, a kormány előbb-utóbb vereséget szenved, támogatói ellenzékbe kerülnek. A királynő az egész nemzetet testesíti meg, az ellenzéket éppúgy, mint a kormány híveit. Végső soron ő a folytonosság. A választási harcokban senki sem kárhoztatja semmiért, nem ő győz és nem ő veszít. Mindenki tudja, hogy a kormány egyszer megy, de az uralkodó és a nemzet marad.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 14 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Viktus
2012. június 06. 20:07
Lehetne Schmitt Pali a tollforgató király :D
Fedor
2012. június 06. 11:33
Én teljesen jól ellenék egy GB típusú alkotmányos monarchiában, ha az szervesen fejlődne ki, mint odaát. De itthon visszaállítani, keresni (kinevezni) egy uralkodócsaládot, és visszahozni 10 éve nem létező hagyományokat... Hát az elég anakronisztikus lenne.
heep
2012. június 06. 08:56
" az uralkodó személye nem igazán fontos." De fontos. Minden nemzet számára fontosak azok a jelképek amik az összetartozást, a nemzeti tradíciókat testesítik meg. Nekünk is ezért fontos 1848, az olimpiai bajnok vízilabda csapat. Pedig egyiktől sem lesz olcsóbb a sör vagy emberibb külsejű a Vadai.
trespass
2012. június 06. 08:17
Irigykedve néztem a gyémánt jubileumi ünnepséget. Tökéletesen átjött a nemzeti összetartozás, a közös érték megbecsülése, a napi politikán való fölülemelkedés. Boldogok és büszkék voltak, mert britek és van egy személy, akire joggal felnézhetnek és büszkék lehetnek. Le a kalappal a britek előtt és a királynőjük előtt!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!