Megsebzett Merkel

2012. május 15. 07:50

Ha a kancellár a 2013-as parlamenti választások megnyerésére törekszik, s az európaiak bizalmát is vissza akarja szerezni, sürgősen át kell értékelnie kormánya politikai és gazdasági irányvonalát.

2012. május 15. 07:50
Kottász Zoltán
MNO

A legegyértelműbb német befolyás azonban az unió gazdaságpolitikájában érzékelhető, hiszen a válságból való kilábalást célzó megszorításokat, a közkiadások és bérek csökkentését, az adóterhek emelését, a privatizációt, a nyugdíjkorhatár növelését elsősorban Angela Merkel kormánya erőlteti Európára. Német szempontból ez teljesen érthető, hiszen az exportban élen járó hazai vállalatok érdekeit kell védenie Berlinnek, amelyek az eurózóna fenntartásában érdekeltek.

Az EU integrációjának mélyítésére és az eurózóna megvédésére irányuló berlini törekvések azonban éppen az ellenkező hatást váltják ki: agresszív receptjével Németország ellöki magától Európát. Alig van már olyan ország az Európai Unióban, amelynek parlamentjébe az utóbbi években ne kerültek volna szélsőséges nézeteket valló, unióellenes, illetve a protestszavazatokat begyűjtő pártok. Franciaországban az elnökválasztást pedig az a Francois Hollande nyerte, aki ellenzi a Berlin által erőltetett, a költségvetési fegyelmet biztosító uniós pénzügyi paktumot. 

Nem valószínű, hogy a szigorú gazdasági intézkedéseken alapuló politika zavarná a németeket, és azt sem állíthatjuk, hogy erőteljesen csökkenne Merkel népszerűsége, akinek továbbra sincs komoly kihívója. A vasárnapi észak-rajna–vesztfáliai tartományi választások eredményei azonban azt sejtetik, nem teljes az elégedettség Németországban. A német újságok elemzései úgy értékelik a szociáldemokraták fölényes győzelmét, mint egy olyan gazdaságpolitika iránti vágyat, amely a válság leküzdése érdekében jobban tekintetbe veszi a szociális tényezőket.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 8 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
slomovicz
2012. május 15. 10:57
"Ha a kancellár a 2013-as parlamenti választások megnyerésére törekszik, s az európaiak bizalmát is vissza akarja szerezni, sürgősen át kell értékelnie kormánya politikai és gazdasági irányvonalát." Igen. És még csak most jön, a görögök üzenete európának, illetve az eddigi képmutató európai politikának. Az- nagyon nagy hiba, amikor egy politikai csoport nem hallja meg, amit üzennek a választók neki. Igy bukott hatalmasat, az mszp. Merkel, vajon megérti, hogy valamit európa rossszul csinált és a gyógymód , még rosszabb amit erőltetnek? Meglátjuk rövidesen.
marko11
2012. május 15. 10:30
Az EU, ill. az euró már csak a németeknek jó. De látható, nem sok támogatója marad a jelenlegi pénzügyi konstrukciónak, amikor a gazdag németek tovább gazdagodnak, a szegényebbek pedig tovább szegényednek.
kjkj945
2012. május 15. 08:51
De majd ha nekik is romlik a jólétük, majd mérkellre fogják.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!