Gyarmat vagy nem gyarmat?

2012. május 16. 17:54

A magyarság gyarmatosítva látja önmagát, holott nincs gyarmatosítva.

2012. május 16. 17:54
Köntös László
reposzt

„Az EU nem akarja gyarmatosítani Magyarországot, de a mohácsi vész óta kialakult, s a 19. században fixálódott magyar történelemszemlélet logikusan vezet egy olyan önértelmezéshez, amely Magyarországot továbbra is áldozatként mutatja be. Ez a ma is működő történelemszemlélet valójában egy hamis közösségi tudatot alapoz meg, amely képtelenné teszi a magyarságot arra, hogy kilépve történetileg fixálódott önképéből, reálisan lássa önmagát. Gyarmatosítva látja önmagát, holott nincs gyarmatosítva.

A kérdés itt nem kevesebb, mint Magyarország és az EU mai viszonyának értelmezési kerete. Fulvia szerint ez a reflektálatlan történelemszemlélet, mint értelmezési keret nem alkalmas a mai Magyarország európai helyének a meghatározására, s »a mai napig cipeljük, letehetetlen teherként, eggyé váltunk vele, mint teknős a páncéljával.«

Nos, míg ezt a búsongó, áldozatszerepben szenvedő magyar nemzeti romantikus identitáshagyományt magam is problematikusnak érzékelem, addig, másoldalról, amint erre a szerző is utal, nem volt itt történelmi idő és tér egy korrigált nemzettudat közösségi megfogalmazására: Magyarország a kommunizmus után tényleg ezzel a megtépázott történelemszemlélettel és megroggyant identitással lépett be az európai erőtérbe, ráadásul úgy, hogy a kommunizmusban elfojtott nemzeti kérdést még a rendszerváltás után sem vált közösségi témává. Mégpedig nemcsak azért, mint a szerző mondja, mert nem volt használható önkép, hanem azért sem, mert a rendszerváltozást követően a nemzeti kérdés jelentőségét a rendszerváltó elit nem ismerte fel. Jellemzően, ma inkább az, mint akár tizenöt évvel ezelőtt. De mint látjuk, nem sikerült egyezségre jutni a magyar múlt nagy kérdéseit illetően, nem alakult ki egy nemzeti minimum, sőt, a politikai – ideologikus törésvonalak éppen a múlthoz való viszony mentén alakultak ki. Ha úgy tetszik, történelemszemléleti »patthelyzet« alakult ki, ami egész egyszerűen paralizálja a közös gondolkodást, s olyan mély, sokszor a gyűlöletig fokozódó nézetbeli különbségek jönnek még ma is felszínre, hogy a közös nevező szinte elérhetetlennek tűnik. (Ez jól látszik egyébként a napjainkban újra előtérbe került Horthy-megemlékezések kapcsán.)”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 37 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Forsz
2012. május 17. 11:12
Gyarmat, vagy nem gyarmat...ugye, ez a kérdés. Természetesen nem gyarmat, de kétségtelen, hogy gyarmati jellegű kitettség fedezhető fel az életünk legkülönfélébb területén. A különbség a gyarmati léttől, hogy minderre a leépülésre, erre a ma már kiszolgáltatottságnak is mondható struktúrára nem a külföld kényszerített bennünket. Ezt a naivitásunknak, a korabeli tájékozatlanságunknak, a belső gazembereknek és nem utolsó sorban annak a lelki tényezőnek kell betudni, amely lelki probléma 1918., de hangsúlyozottan 1945-48. után telepedett, illetve telepítették a magyar lélekre. A két vesztes világháború, az azt követő folyamatos prés alatt tartásunk megnyomorította a magyar nép lelkét. Határon innen és a megszégyenítő határokon túl egyaránt. Az én véleményem, hogy először ezt a bénult, mindent lenyelő és végül is mindent hagyó, degradált, visszahúzódó lelkületet kell kimosni a népünkből.
bigyomail
2012. május 17. 10:59
Hát akkor nézzük az én példámon, hogy hogyan történt a "gyarmatosítás" és ez mivel is járt egy vállalkozás életében. Az előcsatlakozási alapokból ugye főleg az önkormányzatok részesedtek, mi, vállalkozók csak beszállítók lehettünk. Ebből kimaradtam (hál Istennek, mert már rég becsődöltem volna, ha azt egy gyenge céggel vállalom be, amit ma erősebbként is néha nehezen tudok kezelni), de hála az akkori Orbán kormánynak nagy segítségemre volt a Széchenyi terv akkori változata, amiben nem kevés eu-s pénz volt. Azután meg megnyíltak a határok és a piacok, nomeg az EU-s források. Szinte az összes nagyobb gépemhez, telephelyemhez Eu-s támogatással jutottam, így egyre nagyobb volumenben és egyre jobb termékeket tudtam előállítani. Ma a vámunió miatt az értékesítésem nagyobb hányada történik külföldön, EU-s tagországban. Ez majd 100 embernek ad munkát, megélhetést. Szóval részemről semmi nem látszik "gyarmati sor"-ból. Nekem hátrányom nem, csak előnyöm származott a csatlakozásból. Hátrányt számomra a magyar adminisztrációs és adórendszer jelent, nem az EU. Tőlem lehet, hogy más vállalkozásnak nem jött be, de ilyennel én személyesen nem találkoztam. Olyannal igen, aki saját rátermettsége, képességei okán nem tudja ezeket kihasználni, de ugye a vállalkozói lét már csak olyan, hogy elbuksz, ha nem vagy elég jó, függetlenül az EU-tól.
Himalája
2012. május 17. 10:11
Akkor tessetek népszavazást kezdeményezni az EU-ból való kilépést szorgalmazva, követve a görög példát, jönne az államcsőd, és ezzel itt lesz, lenne a kánaán... :-) Részemről egy államcsődöt el is fogadnák. Kuba a világ azon országa, mely megélt egy igazi államcsődöt. A keleti blokk szétesésével, az ENSZ szankciók és amerikai embargó által elveszítette szinte az összes export lehetőségét, képtelen ellátni az országot megfelelő mennyiségű energiával nyersanyaggal. Erről készült egy dokumentumfilm, hogy miképpen hatott ez az emberek életére és hogyan oldják ezt meg. Magyar szinkron: http://www.youtube.com/watch?v=fLDwF6d076E&feature=youtu.be
ördöngös pepecselés
2012. május 17. 08:34
Bár a pesszimizmus alapjában véve indokolt, én azt hiszem jó úton járunk a nemzeti minimumok megteremtésének útján. Ma már a történelmi patthelyzet és ellenségeskedés csak szélsőséges szocialista ökörségek és szórakoztató gyurcsányiádák révén tartható fenn amit tökéletesen ellensúlyoznak a jobbikos zászlóégetések. Persze a múlt árnyai teret adnak még a bizalmatlanságnak de a gazdasági helyzet jobbra fordulásával és a sikerek szaporodásával ezek a szélsőségek marginalizálódni fognak és marad a jó irányba vezető normalitás. Drukkoljunk hogy az EU is vegye már észre hogy nem juttathat mindenkit görög sorsra.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!