Orbán Viktor elárulta, miket tervez a 2025-ös békeévben (VIDEÓ)
Örülhetnek a családok és a vállalkozások egyaránt.
A magyar kibontakozás záloga szerintem abban van, hogy a multik versenyképes vállalatokat nevelnek nálunk, amelyek aztán önállóan kilépnek a világpiacra. Interjú.
„– Szűk két éve az új kormány meghirdette, hogy csak magyar beszállítók után adna a multiknak állami támogatást a jövőben. Tudják-e már garantálni a magyar beszállítók alkalmazását, ehhez illesztik-e a dotáció mértékét?
– Amit külgazdasági államtitkári kinevezésemkor meghirdettem: a kormánytámogatásért cserébe a nagyberuházóknak együttműködési megállapodást kell kötniük arról, aktívan együttműködnek a magyar hatóságokkal – elsősorban a HITA-val – abban, hogy a termelési értékláncukban minél több magyar vállalat kaphasson lehetőséget. A magyar kibontakozás záloga ugyanis szerintem abban van, hogy a multik versenyképes vállalatokat nevelnek nálunk, amelyek aztán önállóan kilépnek a világpiacra. Vannak még eredmények a német cégeknél, amelyek köztudottan magas minőségi igényeikre hivatkozva szeretik magukkal hozni beszállítóikat.
– Ismertek a német járműgyártó cégek beruházásai, más új befektetésekről viszont nem hallani. Lekerültünk a működő tőke térképéről?
– Több ígéretes befektetési tárgyalás is folyik más országokból is, amelyek egyenként több száz munkahely teremtésével kecsegtetnek. Már a befejezéshez közeledik például Makón a Givaudan beruházása, elindult Nyíregyházán a Lego végleges letelepítésének folyamata, de a legtöbb beruházás a Magyarországon már letelepedett beruházók bővítéséhez kapcsolódik, ami a sajtónak kevésbé látványos, de gazdaságilag fontos eredmény: ilyen például az Infineon ceglédi bővítése, a Bosch vagy a Knorr Bremse több fronton megnyilvánuló igyekezete.”