„Amikor tíz évvel ezelőtt megnyitottuk a Terror Háza Múzeumot, egyszerre több célt is magunk elé tűztünk. Rekonstruálni akartunk addig elhallgatott vagy eltagadott történelmi tényeket, tabuként kezelt, eltitkolt és kibeszéletlenül maradt tragédiákat, hogy miközben elbeszéljük és láttatjuk azokat, értelmezésüket kortársaink eszére és szívére bízzuk. 2002 februárjában elsőként hoztunk létre Közép-Európában/Európában egy olyan intézményt, amely szakmai elszántsággal és hitelesen dolgozta fel a XX. századi totalitárius diktatúrák ? természetét, tárta fel a lelket és testet pusztító szörnyűségeit. A hazugság, a tudatlanság, az embertelenség ellen vettük fel a harcot. Eszközünk az értelmes bátorság volt, nem is lehetett más. Okos bátorság kellett ahhoz, hogy meglássuk és nevükön nevezzük a történteket és a »tetteseket«, elszánt bátorság kellett ahhoz, hogy megtalált igazságainkat megvédjük a hazugoktól.
A terrornak nincs mentsége! Az ember megalázására, megsemmisítésére nem adható felmentés! Nem bocsáthatunk meg azoknak, akik az embert és méltóságát veszélyeztető/pusztító rendszereket működtették, vezették, vagy támogatták.
Mindannyian felelősek vagyunk nemzetünk, közösségünk történelmi emlékezetéért, támaszkodnunk kell egymás tapasztalataira. Hinnünk és tudnunk kell, hogy az ember ellen elkövetett bűntettek nem maradhatnak büntetlenül.
A náci és kommunista diktatúrák leggyalázatosabb bűne az volt, hogy ideológiájuk nevében ártatlan emberek tömegeit küldték börtönbe, fosztották meg életüktől, csak azért, mert más volt a hitük, a meggyőződésük, a származásuk, a neveltetésük, a kultúrájuk, a nyelvük. A XX. századi totalitárius rendszerek minden korábbi abszolutizmusnál és diktatúránál hatékonyabban tudták kiterjeszteni hatalmukat a múltra, már-már Orwell negatív utópiáját, az 1984-t váltva valóra: »aki uralja a múltat, az uralja a jövőt is, aki uralja a jelent, az uralja a múltat is.«
Biztos tudással és bátorsággal felvértezve kell lezárnunk a XX. századot, amely Magyarországon és Európában is, a vér és a törvénytelenségek kora volt. Ez a Múzeum, ez a Ház, emlékmű, főhajtás. Erkölcsi-politikai kiállás azoknak az eszméknek a terjesztése ellen, amelyek tömeges politikai gyilkosságokat eredményeztek.