Jogos nézőpontból

2012. február 09. 13:58

Továbbra is hitelesnek érezzük azt a következtetésünket, miszerint a kormánypárt által kialakított választási rendszer teljesíti a demokratikus követelményeket.

2012. február 09. 13:58
Fodor Csaba
Nézőpontok

„A Mandiner szerzői – jórészt az általunk korábban felvetett legitim érvek kreatív továbbgondolása alapján – a Haza és Haladás Alapítvány új választójogi törvényhez készített modelljét számszerűen, direkt módon cáfoló ellenmodellt tettek közzé. Tekintettel arra, hogy a felvetett módszertani problémák láthatóan alkalmasnak bizonyultak a Haza és Haladás egyoldalú modellszámításához fűzött következtetések megkérdőjelezésére, észrevételeink nem minősíthetők »apróságoknak«. (...)

Azt a korábbi érvünket relevánsnak tekintjük, miszerint függetlenül attól, hogy milyen elv szerint jelöli ki egy politikai döntéshozó a választókerületi határokat, a jövőre nézve a döntésnek előre nem ismert mértékű kockázata van. Természetesen a választókerületek kialakításával összefüggésben a településszociológiai mintázatokat senki nem vitatja, a szavazótáborok viszont nem biztos, hogy egy későbbi választáson is (akár településrészenként lebontva) egyben maradnak vagy a soron következő voksoláson a korábbi választással megegyező pártra szavaznak. Tehát nem feltétlenül csak szociológiai vagy értékrendi, hanem hitelességi és mozgósítási kérdésektől is függ a választói magatartás, amely adott esetben a korábbitól eltérő pártválasztásban realizálódhat. Ha pl. 2010 előtt a baloldali pártoknak kizárólag »előző« választási eredmények alapján lehetőségük lett volna »inkább baloldali« választókerületeket kialakítani, 2010-ben nem várt meglepetés érte volna őket, hiszen a korábban jórészt baloldali jelöltek által képviselt észak-magyarországi térségben egy új párt, a Jobbik erősödött meg – éppen az MSZP-vel szemben.

Mindent összevetve, továbbra is hitelesnek érezzük azt a következtetésünket, miszerint a kormánypárt által kialakított választási rendszer teljesíti a demokratikus követelményeket. A jövőben is lehetőség nyílik ugyanis a mindenkor hivatalban lévő kormányok erős, stabil kormányokkal történő leváltására, hiszen bármely, megfelelő társadalmi támogatottsággal rendelkező párt számra adott a lehetőség az egyértelmű kormánytöbbség megszerzésére. Véleményünk szerint egyébként is a kormánypárt követné el a legnagyobb hibát akkor, ha elhitetné magával, hogy a tervezett választási rendszer a kormányzás eredményétől függetlenül »bebetonozza a hatalomba«.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 13 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
nyoooc
2012. február 10. 13:08
Csak megjegyzem, az ellenzék is egyfolytában azt keresi, hogyan tudnák a Fideszt a következő választásokon (v á l a s z t á s o k o n) legyőzni. Most teli torokkal harsogják, mennyire rossz ez a szisztéma, de ha nyernek általa, vajon meg akarják-e majd változtatni?... A következő választások győztese az lesz, aki képes lesz több választó bizalmát megszerezni. Ennyire egyszerű. Lehet vitatkozni a választási rendszer egyes elemeiről, de jósnak kellene lenni, hogy az ember meg tudja mondani, hogyan alakul 2014-ben a választói akarat. Nem a szabályokon kellene nyavalyogni, hanem meg kellene találni azokat a hiteles arcokat (akik többek egy arcnál), akikre építeni lehet. Mesterházy, Gyurcsány, Szanyi nem azok. Arra még jók lehetnek néhány ciklusban, hogy valamennyi képviselőt az országgyűlésbe juttassanak, de a hitelük nem fog helyreállni. Az LMP-nek még lehet esélye, meg a Jobbiknak is. Ez utóbbinak bár ne lenne!
Senye Péter
2012. február 10. 10:20
Ez a választási rendszer kétségtelenül kedvez az erősebb pártnak, de az nincs benne, hogy melyik lesz az.
G. Pantyelejevics
2012. február 09. 14:24
Ezen logika alapján, ha olyanra írják át a választási rendszert, amiben 7,5 millió szavazat kell a rezsim leváltásához, akkor is "demokratikus", hisz akkor is "lehetőség nyílik" a kormány leváltására. Tudom, hogy óvodás szintnél feljebb a NER-ben gondolkodni verboten, de az elég ciki, hogy a rezsim úgy próbálja "demokratikus" voltát magyarázni, hogy minden kérdésben a demokrácia minimumba próbálja bemagyarázni magát. Minden területen szűkíti, elvonja, korlátozza a jogokat, amire próbál "ez még így demokratikus" bélyegzőt ütni. Az irány rossz pubik!
tmonk
2012. február 09. 14:05
Mindent összevetve, kis pisisek vagytok...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!