A gumibottal hadonászó rendőrt jóval könnyebb utálni

2012. február 29. 10:46

A baj az, hogy Magyarország anélkül írta alá ACTÁ-t, hogy tisztázott lenne, melyek a pozitív és a negatív hozadékai. Interjú.

2012. február 29. 10:46
Bodó Balázs
MNO

– Kevesen vannak, akik szívesen vallják magukat kalóznak, de ha úgy vesszük, mindenki az, aki nem legálisan jut hozzá mondjuk a kedvenc sorozatához vagy kedvenc énekese legújabb slágeréhez. Ki számít ma valóban annak?

– A fogalomnak rengeteg olvasata lehet a Karib tenger kalózai című film által sugallt képtől az aktivistákon át a szomáliai halászokból lett megélhetési kalózokig. Az a kérdés, hogy ki a kalóz vagy ki nem, nem vezet igazán sehová. Ha arról beszélünk, mi legális és mi nem, illetve mi etikus és mi nem, máris előrébb vagyunk. Amit a Sony csinált például Whitney Houston halálával, amikor egyből megemelte a dalainak az árát, legális, de nem etikus. Amit Pálfi Gyuri csinált a legújabb filmjével, az nem legális, de etikus. Ha megvehetném a terméket, de inkább letöltöm, az nem is legális és nem is etikus. Ha valaki olyasmit tölt le, amit amúgy a piacon nem lehet fellelni, nem legális, amit tesz, de az már kérdéses, vajon etikus-e. És persze etikus és legális, ha a terméket a boltban veszed meg. Szóval az igazi kérdés az, hogy a legális és az etikus tevékenységek mennyire esnek egybe. Úgy tűnik, ma ezzel komoly gondok vannak.

– Támadni vagy támogatni kell az ACTA-t?

– Erre is nehéz válaszolni. Bármely szabályozás bevezetésének a hatástanulmányok elkészítése az első lépése. A baj az, hogy Magyarország anélkül írta alá ezt az egyezményt, hogy tisztázott lenne, melyek a pozitív és a negatív hozadékai a különböző piaci, társadalmi csoportok számára. (...)

– A küzdelem bizonyos szempontból a régi szórakoztatóipari lobbi és a sokat emlegetett »facebook nemzedék« között is zajlik. Csakhogy a Facebook, ahogy a Google és a Yahoo! is amerikai vállalat, ráadásul szintén azon dolgoznak, hogy zárt rendszereket, alternatív világokat hozzanak létre. A romantikus lázadás ennek fényében már nem is annyira romantikus.

– Valójában két iparág küzd egymással: az internet- és a régi médiaipar. És nem csak a Google-ról meg a Facebookról kell itt beszélni, hanem az összes olyan internetszolgáltatóról, amelyek a tervezett szabályozásoknak a rosszabbik végén állnak, hiszen rájuk hárul majd a csendőr szerepe. Ebben a küzdelemben azon múlik a győzelem, hogy ki tud több kampánypénzt adni, kinek sikeresebb a lobbitevékenysége. De nagyon fontos szempont, hogy a népszerűség kinek az oldalán áll. Ebben a pillanatban – épp az elmúlt tíz év balfogásai miatt – a tartalomipar a mumus szerepébe kényszerült, az interaktív oldal – ide értve a Facebookot például – viszont a hős szabadságharcos szerepében tetszeleghet.”

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 5 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
OmegaMale
2012. február 29. 12:44
Bakker, fogyott volna több MW3, vagy járnának többen moziba pénzért, mint ahányan a kamerás felvételt nézték meg. Akkor most nem kéne önként nagyítóval a seggünkben járni. Azzal is kib@sznak, aki amúgy rendszeres vevő, a vegzálásokkal. Mi adtuk meg a sok Capitaly-s figurának a felhatalmazást azzal, hogy a szerzői jogaikat sértettük. Az ACTA aláírása kis kockázatot hordoz, mert nem vagyunk egy nagy piac, így a kalóztevékenység sem olyan nagy (a magyar hatóságok maguktól nem fogják üldözni a feltöltőket, mert nincs erre erőforrásuk). Egy USA vagy egy Németország méretű országban már nagyobb a probléma. Igaz, ott már elég komoly a szabályozás (a németeknél simán kiadja a szolgáltató az adataidat, ha tilosban jársz).
br-o
2012. február 29. 11:12
Kár, hogy a kalóz témákhoz mindig ezt az egy embert tudják megtalálni. Ez az a Bodó, aki a Milla szóvivője, a TILOS Rádió oszlopos tagja, aki az alábbiakat merészelte leírni a honlapján: "Interesting times indeed. I got caught up in politics. Even abroad it was difficult to miss the troubles in Hungary: controversial new laws enacted, new constitution, economic crises, heavy critique from the US and the EU, mass protests in Budapest. It all started a year ago, when I was invited to speak at a rally against the than newly adopted media law which coupled a heavily centralized, and politically charged media authority with unprecedented power of this authority over all kinds of media. The organizer was a Facebook group called One Million for the Press Freedom in Hungary. By now a 100.000 strong group, it has quickly broadened its scope to protect all kinds of freedom rights, and mutated into a media outlet besides organizing mass protests on March 15th and October 23rd. I am now one of the spokespersons of the group. I was elected to be amongst the informal leaders of the 40-something people who are actively involved in the organization. I am one of the editors of the Facebook page which organizes debates, pushes underreported news, disseminates information on the civil society protests to hundreds of thousands 2-3 times every day. I wish I could go back to the library and work on my new project, but these are desperate times, and I realized my responsibility in the future of my country which has been officially been ceased to be a Republic. What are we doing now? First and foremost we run this independent media. We are also busy organizing the March 15th protest, which is hard, because the authorities have occupied all the public spaces in Budapest. We run a campaign to find an alternative to the current president of Hungary, who is plagued by well founded allegations of plagiarism. We also host a public debate on the contents of a new social contract – a must where nearly 60% of the electorate cannot name a party for which s/he would be willing to vote for. I am afraid of repercussions. But I don’t have any other choice but to go forward. Take care," Egy "rettegő" ember. Pont rájuk van szükségünk.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!