Az árnyékos oldalról

2012. február 17. 09:21

Mi pedig sokszor kegyetlenek vagyunk. A templompadból vagy a szószékről.

2012. február 17. 09:21
Bella Péter
reposzt

„Mi pedig sokszor kegyetlenek vagyunk. A templompadból vagy a szószékről. Üzeneteink valamilyen filmbeillő, idillikus, békebeli nagycsaládról szólnak, ahol az egymást visszafogottan és harmónikusan szerető szülők mosolyogva érkeznek együtt a családban mindent megkapó visszafogott, kötelességtudó, lázadásmentes gyerekekkel a templomba. Az ellenpélda pedig a csúnya gonosz elvált, aki megtaposta, meggyalázta a házasságot, a gyerekének pedig tönkretette az életét.

Csonkacsalád nem jó család, hirdetem, mint lelkipásztor, majd utána mosolyogva eszem a süteményt azon a szeretetvendégségen, aminek szervezésében a gyülekezetben menedéket kereső elvált asszonyok is részt vettek. Sajnos sokszor csak a moralizálásig jutunk, a megbélyegzésig, és közben észre sem vesszük, hogy segíteni kellene inkább, mert lelki és anyagi gondokkal küzd valaki, aki egyedül maradt. Mert már a házasságban is egyedül volt. Kegyetlenek vagyunk, irgalmatlanok olyanokkal, akik segítségre szorulnak, menedéket keresnek nálunk, de nem kapják meg tőlünk, csak a megbélyegzést. Azt, hogy ő csak egy elvált, csonka, béna, nem normális. Bűnös. Farizeusok vagyunk ezen a téren, sőt, sokszor még álszentek is.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 11 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Forsz
2012. február 18. 12:21
Elvben egyet értek, de nagyon nem tetszik a cikk szellemisége. Sajnálom, lelkész úr, de nem vagyok hajlandó ez ügyben a társadalmi sztereotípia eszmeiségével azonosulni. Nem fogadom el, hogy ha valami nem stimmel a család körül, akkor általában az asszonyka mindig sajnálni és babusgatni való, a férj, vagy a volt férj, élettárs, apa (lehet válogatni) mindig alávaló, lelketlen, élvhajhász, dúvad, önző és megvetendő. Ha egy nő színtiszta szeszélyből felmond egy életvitelszerű közösséget, számíthat a társadalmilag úgy szervezett rendszerre, hogy abból csakis ő jöhet ki nyertesen. A férfi pedig gyakran - nagyon sokszor - ártatlanul élete végéig a vesztes szituációjában találja magát. Ez, az mellett, hogy igazságtalanul aljas, még kártékony is, hiszen a korlátlan egyértelműség a nők egyébként is labilis, szeszélyes és gyakran megfontolatlan intoleranciáját táplálja. Szerintem, ennek a kérdésnek a tisztességes felülvizsgálata meghozhatná a családok stabilabbá tételét, a válások számának csökkentését, a szingliség szaporodásának a visszaszorítását; mindez kihatással lenne a gazdaság állapotára, a kedvezőbb közélet kialakulására. Hogy ez nem illik bele az utóbbi évtizedek álságos, szemforgatóan hazug eszmeiségébe és sajnálatosan kialakult gyakorlatába, ezt tudom, de a hosszú évtizedeken át megismert ügyek tapasztalatából kiindulva ez a véleményem és mérhetetlenül kártékonynak tartom a liberalizmus támadásának, talán legelső megnyilvánulását.
magnamater
2012. február 17. 15:36
Ez bizony így van: az emberek azért ítélik el a bajba jutottat, hogy ne kelljen segíteni néki.
wartog
2012. február 17. 10:23
Az okfejtés több ponton hibádzik.Talán meg kellene valahogy értetni az ifjakkal, hogy kettyinteni vkivel, vagy púposkodni egy bárban, vagy együtt élni hosszú éveken keresztül, az bizony két dolog, még legjobb esetben is.A szeretet szót meg ne erőltessük. Az emberek ab ovo kegyetlenek, csak próbálják időnként leplezni.Menj be egy Tesco-ba vagy egy másik multiba, vagy szállj fel egy buszra, és figyeld meg az embereket, hát szóval tragédia.Érdemes ezekért bármit is?
drieno
2012. február 17. 09:57
az nem elítélése senkinek, ha azt mondjuk, hogy a csonka családok nem ideálisak a gyermeknek - meg persze a felnőtteknek se, vagy legalább az egyiknek, aki egyedül maradt, nem az erős félreértés, ostobaság és a másik megsértése is, ha valaki ezt megbélyegzésként használja, sőt, mint bűnöst jelöli meg, aki ezt teszi, önmagát minősíti a csonkacsalád egy nagyon sajnálatos állapot, ami feltehetően a család több tagjának is fájdalmat és permanens, akár megélhetési gondokat is okoz, nem beszélve a pszichés következményekről a csonkacsalád, ahogy a nevéből is látszik, a család csonkán maradt része, amelyet valaki otthagyott - ha valaki normát sértett, biztos nem az a szereplő volt, aki az utódokról napi szinten gondoskodik azt se ítélhetjük meg látatlanban, mi nem működött otthon és miért, és ha mindenkiről mindent tudnánk, akkor se dönthetünk helyette, és pláne nem tudhatjuk, hasonló helyzetben mit tennénk mintha olvastam volna olyat valahol, hogy ne ítélj, hogy ne ítéltessél, de csonkacsaládügyben ezek szerint ez eddig nem nagyon volt érvényes a lelkész úrnál
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!