Épül a jobboldali médiabirodalom

2011. december 27. 08:48

Ma már úgy gondolom, hogy nem a médiatörvény a legfontosabb kérdés. Ahol csak lehetősége van rá, a Médiatanács folyamatosan lehetetleníti el a baloldali médiumokat.

2011. december 27. 08:48
Polyák Gábor
hvg.hu

„Ha szabályozással nem, akkor milyen eszközökkel lehetne elérni, hogy színesebb legyen a magyar médiakínálat, és ne a két kereskedelmi tévé uralja a piacot?

Szerintem a magyar média, főleg, ha egészében, az online médiával együtt nézzük, egyelőre még sokszínű, vagy legalább is van olyan sokszínű, mint más, tőlünk nyugatabbra lévő országé. Ami nálunk fájóan hiányzik, az a közszolgálatiság. Ahol értelmes, vitán, párbeszéden alapuló műsorokat lehetne nézni. Úgy látom, hogy az internetet evidenciának tekintő fiatalabb korosztály számára a magyar médiarendszerben már minden információ elérheti. Viszont az a politikai szempontból is nagyon fontos réteg, amely az információit a két kereskedelmi és a közszolgálati híradókból, a helyi rádióadókból szerzi, nincs könnyű helyzetben. Ők könnyen manipulálhatók, és láthatóan ezzel vissza is él a rendszer. A kormányváltás óta a kertévék híradóiban nincs közéleti tartalom, a közszolgálati híradó torz képet mutat a világról, többnyire nézhetetlen. A Danubius és a Sláger helyén már pártokhoz köthető befektetők által indított rádiók vannak, a Kossuth Rádiót lenullázták. Itt lép be a rendszerbe a Médiatanács. A napokban született döntése értelmében megszűnik a Klubrádió. Pedig lehetett volna finomabban, botrány nélkül csinálni. Kaphatott volna újra frekvenciát azokkal a feltételekkel, amiket a Médiatanács előírt: sok zenét és helyi híreket kellett volna sugároznia, amik háttérbe szorították volna a közéleti tartalmakat. De nem, ennél durvább módszert választottak. Most egyszerre három budapesti frekvenciát osztottak ki, úgy, hogy teljesen egyforma a kiírás: sok zene, kevés helyi hír. Ez pont a sokszínűséget rombolja. Egyébként a pályáztatási szabályokat egyáltalán nem vizsgálta a médiatörvény több passzusát megsemmisítő Alkotmánybíróság, pedig lenne mit, igaz, nem tudom, hogy ezzel kapcsolatban volt-e indítvány.

A politikai sokszínűséggel hogy állunk?

Ma már úgy gondolom, hogy nem a médiatörvény a legfontosabb kérdés. Ahol csak lehetősége van rá, a Médiatanács folyamatosan lehetetleníti el a baloldali médiumokat. Említettem a Klubrádiót, de megakadályozták az Axel Springer és a Ringier Népszabadság fúzióját is, ami a Népszabadságot gyengíti. Közben a jobboldali kötődésű Lánchíd Rádió számos helyi frekvenciát nyert el, és számos más ahol számos jobboldali kötődésű helyi rádió indult. A korábban Fellegi Tamás volt fejlesztési miniszterhez kötődő Infocenter megkörnyékezte az RTL Klubot, és azt hallani, hogy most a TV2-be szeretnék bevásárolni magukat. Közben a nagy példányszámú, ingyen terjesztett Metropolt is megvette egy Simicska Lajoshoz köthető cég. Épül a jobboldali médiabirodalom. És pontosan ebből a szempontból követtek el nagy politikai hibát a kormánypártok a médiatörvény megalkotásával: magukra húzták a világ figyelmét. Ez indította el azt a folyamatot, aminek most az az eredménye, hogy szinte senki nem áll már velünk szóba. Holott e nélkül szépen, csendben, fű alatt megvalósíthatták volna a médiapolitikai céljaikat. Tehát ebben az értelemben a magyar demokráciának szerencséje lehet ezzel a médiatörvénnyel.

Hogyan értékeli az Alkotmánybíróság múlt hétfői döntését?

Az Alkotmánybíróság jelenlegi működési feltételei mellett ez egy jó döntésnek tekinthető. Fontos visszaigazolás, hogy a médiatörvénnyel kapcsolatban megfogalmazott kritikáink megalapozottak. Találtunk még egy támogatót az országban, akinek van még befolyása az ügyek menetére. A törvény kifejezetten nagy tiltakozást váltott ki idehaza és külföldön is, rengeteg indítvány kapott az Ab. Azon kívül, hogy »nem tetszik a törvény«, az elmúlt egy évben komoly érvek hangzottak el ellene, részben ezekből születtek az Ab elé került indítványok és a testület láthatóan figyelt ezekre a hangokra.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 86 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
várúr
2011. december 27. 15:15
Először olvasom ellenoldalról, hogy "a magyar demokráciának szerencséje lehet ezzel a médiatörvénnyel". "Sok helyi hír, zene.." épp erről szólt a frekvenciapályázat. A pénztelen, kiürült Klubrádió a pályázatot el akarta bukni, hogy legalább mártírkodhasson. Egyetlen ballib milliárdos se nyúlt miatta a zsebébe. Ez a lényeg feleim, a többi duma.
vizipipa
2011. december 27. 14:43
" A kormányváltás óta a kertévék híradóiban nincs közéleti tartalom" Melyik kormányváltás óta? A kertévék híradójának bulvárosítása egy folyamat, ami legalább 2009 óta folyamatosan zajlik. Most épp ott tartanak, hogy a "híradók" 80%-ban bulvár+bűnözésből állnak. Részletek itt: http://republikon.hu/news.php?id=252&filter=Elemz%C3%A9sek
slomovicz
2011. december 27. 13:32
"Épül a jobboldali médiabirodalom" DE - Nem elég gyorsan! Hatvan év vörösfasiszta uralkodás után, NEM érdekel a vörösfasiszták és csatlósaik sikoltozásai! Elvárom, hogy a mostani kormány- végig vigye a rendszerváltást. A tényleges társadalmi támogatottsága a magát baloldali, liberális , zöld, demokratikus, faszomtudjamégminem alakzatoknak talán tíz- tizenöt százalék. Az ellenzék nagy többsége , gondolataiban és eszközeiben is kártevő - szélsőséges! Legjobb példa , erre Gyurcsány aki hisztérikusan " Gyorskocsi utcai koalicióról" beszél. Akkor- amikor néhány éven belül, a gazdaság munkahelyeket teremt, amikor a többségnek van tartós jövedelme amiböl megélhet, ezeknek az ellenzéki uszitásoknak még kevésbé lesz alapjuk. Az ellenzék a "mindegy- csak káosz legyen - ahol majd mi jöhetünk" elv alapján, legtöbbször összefog. Ez van -sajnos. Az a szerencse hogy a népnek már végleg elege van a pártok közötti torzsalkodásból. A perfonmanszok- amelyeket az ellenzéki pártok művelnek, már csak azt a néhány pártagot és szimpatizánst mozditják meg. A közéletben tapasztalható- mostani fröcsögő , zsigeri gyülöletet, az MSZP és tanácsadói vezették be, mint végső harc eszközt. Ez fog a teljes bukásukhoz, a parlamentből való kihullásukhoz is vezetni. Hajrá MSZP. Egy normális országban az MSZP, bent sem lenne a parlamentben, mert két képviselőjük kivételével -az összes többi- listás helyen jutott be. vagyis- bár indultak egyéni választó körzeben is- ott nem szavaztak rájuk -igy az első ötven pártlista helyen lévők, jutottak be. Kovács László, Lendvai Ildikó, Szűcs Erika, Vadnai Ágnes és sorolhatnánk tovább! Nem képviselnek senkit, csak a saját zsebüket! Ez a balodal, a szemétdombra való, nem méghogy, hagyni Öket tovább Zorbánozni. Mert az- nem segit az ország bajain! Még mindig 70-% a balib médiafelületük. Ez elfogadhatatlan. A forditott arány , felelne meg a tényleges támogatottságuknak!
kerecsen
2011. december 27. 12:47
A nemzetellenes médiumokban nem ártana Somogyi és Bacsó tollban hempergetését naponta elismételni, miheztartásra. Miért kell a legrosszabbat megvárni?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!