Tandíj? Nem kell félnünk, jó lesz!

2011. november 20. 11:36

Az a „tandíj”, amit most a Fidesz–KDNP be akar vezetni, csak arról szól, hogy a kormányzati forráskivonást magántőkével pótolja.

2011. november 20. 11:36
Polgár Dóra
NOL

„Ma Magyarországon szükség van a diplomások számának növelésére. A 25–64 évesek közt a diplomások aránya 20 százalék, miközben az OECD-átlag 30 százalék, az Európai Unió átlaga 27 százalék. Hoffmann Rózsa azt mondja, hogy el fogjuk érni a 30 százalékot. Az államtitkár asszonynak tudnia kellene, hogy valótlanságot állít, hiszen a felsőoktatási törvény koncepciója költségvetési megfontolásból részint adminisztratív intézkedésekkel, részint csak kevesek számára megfizethető mértékű tandíj kirovásával tervezi szűkíteni a felsőoktatásban részt vevők körét. Ne legyen illúziónk: ezzel ő tisztában is van, a közoktatási és felsőoktatási törvénytervezet együttesen valójában azt eredményezi, hogy mint egy falanszterben, korai kiválasztáson alapulva csak kevesek részesülhetnek magas színvonalú oktatásban.


A jó és kívánatos tandíj értelme a hallgatók és az intézmények motiválása lenne, továbbá az, hogy a verseny által biztosítsa a minőséget. Differenciáltnak és méltányosnak kell lennie, képesnek kell lennie arra, hogy mérsékelje a bizonytalan anyagi helyzetűek eltántorodását a továbbtanulástól. Idén a költségvetésből 280 milliárd forintot költünk felsőoktatásra, ami három úton kerül az egyetemekhez: általános fenntartói támogatásként, kutatási támogatásként, a legnagyobb része pedig a hallgatói normatíva (az államilag finanszírozott helyekre felvett hallgatók utáni fejkvóta). Valójában a hallgatói normatíva is egyfajta tandíjnak tekinthető, de nem képes azt a funkciót ellátni, hogy az intézményeket képzéseik és hasznosságuk alapján mérje.

Az a »tandíj«, amit most a Fidesz–KDNP be akar vezetni, csak arról szól, hogy a kormányzati forráskivonást magántőkével pótolja. Miközben a tandíjra azért lenne szükség, hogy javuljon a felsőoktatás minősége, és megvalósuljon a hallgatók szolidaritása azokkal, akik nem vesznek részt a felsőoktatásban.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 114 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
OrangeOrder
2011. november 20. 19:33
Végre, végre egy új, tiszta, friss, romlatlan hang! És végre nem magyarosított a neve szerintem!
szabadhajdu
2011. november 20. 19:06
Márton nap után mit keres itt ez a liba.
Senye Péter
2011. november 20. 17:58
"...OECD-átlag 30 százalék" - talán az is sok. Ha ehhez a számhoz hozzávesszük a középiskolát vagy azt sem végzett adminisztrátorokat, ki marad termelő munkában? Sok diplomás olyan ún. középvezetői munkakörben dolgozik, amit gyakorlott szakmunkás is el tud látni. Több jó szakmunkásra és kevesebb látszatdiplomásra van szükség.
slomovicz
2011. november 20. 17:47
Kedves balos propagandisták! Jelentősen romlik a szinvonalatok. Ötlettelenek vagytok, mert az összes balos munkatárs( propagandista) ugyanabból a néhány szabvány cikk kezdésből indit. Például: "Tandíj? Nem kell félnünk, jó lesz! " Ugyanez," atompuki", stb. felütésben már kimondottan unalmas. Szegény Dodonai jósok , nem gondolták azt, hogy a kommunisták ilyen " szellemesen" fogják felhasználni kiforgatva a jóslatukat. Nekünk- ilyen kommunistákra telik. :-( A cikk nyilvánvaló hazugságaival- amikor a második állitásában cáfolja az elsőt- nem is érdemes fogalkozni. Szemétkosárba vele. :-)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!