Van remény

2011. november 04. 10:02

Eltemettük a felsőoktatást, de látjuk, hogy van remény a feltámadásra. Interjú.

2011. november 04. 10:02
Nagy Dávid
Origo

„Hoffmann Rózsa szerdán a parlamentben azt mondta, hogy a hallgatók demagógok, mert a Szózatot énekelték a tüntetésen, amely tartalmazza azt, hogy "Itt élned, halnod kell", mégsem akarnak a hazájukért dolgozni. Valóban nem akarnak?

Az is benne van a Szózatban, hogy »Az nem lehet, hogy ész, erő / És oly szent akarat / Hiába sorvadozzanak / Egy átoksúly alatt«. Szerintem ez a megjegyzés volt demagóg az államtitkártól. A hallgatók szeretnének itthon dolgozni, csak ehhez elég munkahely, illetve megfelelő életpálya és bérezés kellene. Én biztosan Magyarországon szeretnék maradni.

Az ösztöndíjszerződés helyett Navracsics Tibor a virtuális számlát javasolta a tárgyaláson. Kiderült már, hogy működne ez a számla?

Habár a tervezetet részleteiben még nem tárgyaltuk, az a lényege, hogy az államilag támogatott hallgató egyfajta virtuális számlát kapna, amely a képzés költségeit tartalmazza, és ez a virtuális tartozás akkor csökkenne, ha a diplomás később Magyarországon dolgozik. Azt még ki kell találnunk, hogy ha külföldre megy valaki, akkor szüneteljen-e a törlesztés, vagy esetleg külföldről fizethesse-e az esedékes időszakra vonatkozó részletet.

Ez a virtuális számla elfogadható a HÖOK-nak?

Nem kidolgozottak a részleteket, de ez előremutató gondolat ahhoz képest, hogy »alá kell írnod egy szerződést arról, hogy tizenöt évig itthon dolgozol«, ahogy azt az oktatási államtitkárság eredetileg akarta. (...)

A múlt csütörtöki tüntetésen eltemette a felsőoktatást, a hallgatók még egy koporsót is becipeltek a színpad elé. Ehhez képest most elég optimistán és lelkesen nyilatkozik. Miért?

A demonstráció célja az volt, hogy azoknak a döntéshozóknak a figyelmét is a felsőoktatásra irányítsuk, akiknek nem napi feladatuk ezzel foglalkozni. Ez sikerült is, hiszen Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes átvette a tárgyalások vezetését. Innen az optimizmusom. Hiszünk a tárgyalóasztalban: a tüntetés végén is elmondtuk, hogy eltemettük a felsőoktatást, de látjuk, hogy van remény a feltámadásra.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 9 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Noel
2011. november 04. 13:30
na baszki4"Hiszünk a tárgyalóasztalban" Itt tartunk.Azt hittem valami elvekben,vagy...Meg az enyhe fűillatban a villányi úton a Höok koleszosainál.csak nehogy tanuljatok vazze!Hordjátok a koporsót-meg rózsát-ugyan miből telt fijukkkkk? Aki meg tényleg akar tanulni-na az menjen közületek... zavarni el mindenkit aki csak a helyet foglalja.
OmegaMale
2011. november 04. 13:19
"A hallgatók szeretnének itthon dolgozni, csak ehhez elég munkahely, illetve megfelelő életpálya és bérezés kellene." Ez hülye (c) Dodó XD Hoffman is megéri a pénzét, de ez??? Hol jött össze az okos kis buksidban az ingyen tanulás lehetősége az elég munkahellyel és az életpályával??? A bérezéssel??? Ha jól látom, szívesen lennél közalkalmazott, hogy azt hiszed, a kormány dolga Neked munkát adni !!! Életpálya??? Mi leszel ha nagy leszel baszki, tűzoltó s katona (maximális tisztelet a tűzoltónak meg a katonának)??? Annyit se tanultál meg, hogy mi a piac, akkor ki invesztálna az ingyen oktatásodba akár egyetlen fillért??? Ekkora barmokat beengednek felsőfokú intézményebe? Munkát keress a munkaerőpiacon! Ja, hogy Téged ott nem keresnek... Biztos, hogy más tehet róla és nem Te??? Biztos hagynunk kell, hogy bármit tanulhass ingyé'? Miért ne mondhatná egy kormány, hogy egy-egy szakma elsajátítását támogatja, míg egy másikat nem??? Liberálanarchia, az van bazmeg. Nullakilométeres kiscsikó, soha egy gyufaszálat nem tett még arrébb, de majd Ő megmondja, hogy kinek mi a dolga... Én is ingyen szereztem a diplomámat, de azóta többszörösen visszafizettem, amivel tartoztam. Csak és kizárólag piacon versenyző (nem támogatásra meg pályázatra gyúró) cégeknél. És hát bocs, nem bölcsész meg kommunikáció szakon végeztem... Az viszontidézet viszont elég béna, szegény, szegény, kalickába zárt, sasmadarak ezek a HÖK-ösök... brühühü XD 10 éve még azért tanult valaki, hogy minél jobb MUNKÁT kaphasson és DOLGOZHASSON. Ma már csak a diploma a cél és az, hogy valami minimum erőfeszítéssel lehetséges valamennyi zsé meglegyen. Ezért egy ideje az effajta *képzettségre* NINCS szükség.
tarackos
2011. november 04. 11:43
Akárhogy is nevezik, az attól még tandíj. Fel kell szorozni '98 óta mennyi esett ki emiatt a kasszából és hozzátenni az államadóssághoz. De van még sok ilyen finomság, pl. a minimálbérek okozta károk. Nem csak a vörös a narancs kommerek is uolyan károsak voltak az elmúlt 20ban! Egy piros könyvestől meg ne várjuk bárféle racionális szöveget, csak nyomja a sablon dumát, Petőfi meg János vitéz, úgy tűnik mást nem is olvasott. A gyerekeket meg ledemagógozza, eszem fa..m megáll...
kurtzman
2011. november 04. 11:38
Vannak lusta, bulizós diákok, és nagyon sok olyan, aki lelkiismeretesen tanul. Ő és a szülei is rengeteg áldozatot hoznak azért, hogy olyan diplomát szerezzen, mellyel el tud helyezkedni. Picit álságos, hogy csak a negatív minták kerülnek előtérbe. Beszéljünk azokról a fiatalokról is, akik rendesen tanulnak, a választott szakmájukban szeretnének dolgozni. Miért ítélitek el azokat a srácokat, akik jó munkahelyet, biztos megélhetést szeretnének? Nézzünk körül a környezetünkben: milyen kilátásai vannak ma egy pályakezdő fiatalnak? Ha lenne itthon lehetőségük a boldogulásra, nem sokan mennének idegen országba szerencsét próbálni! Az meg engem nagyon zavar, hogy éppen olyan parlamenti képviselők emlegetik rendszeresen az ingyen oktatást, a szerződéskötést, akik maguk is élvezték az ingyenes oktatás előnyeit, külföldön ösztöndíjjal tanultak (rendszerváltás előtt!! - csak én sejtem, hogy ehhez politikailag igen megbízhatónak kellett lenni!??) Egyébként mindig kimarad a szülői teherviselés ezekből a gondolatokból. Érdeklődjön mindeni, hogy az ingyenes felsőoktatás mellett milyen anyagi áldozatot kell hoznia a családnak, ha például orvosi egyetemre jár a gyerek. Persze én is úgy gondolom, hogy legyen erős követelmény az egyetemeken, de legelőször az egyetemi, főiskolai tanároknál kellene kezdeni! Én kötelezővé tenném számukra, hogy 7 évente tanítsanak általános és középiskolában, és kerüljenek ki egy kicsit az "elefántcsont-toronyból" a való életbe.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!