Felsőoktatásért felelős államtitkár: Kárpát-medence a magyar tehetségek földje – egyetlen tehetség sem veszhet el!
Mozgalmas év volt a felsőoktatásban és a szakképzésben egyaránt, Varga-Bajusz Veronika kértük meg, hogy értékelje az évet.
Kitűnő kérdés, hogy innen kezdve melyik család vállalja be, hogy csemetéjét továbbtanulni küldje.
„Lényegesen nagyobb azonban az esély arra, hogy valakik valahol mégis komolyan gondolták ezeket a számokat, amelyek eredményeképpen nem csupán a felére esne vissza az államilag finanszírozott hallgatói létszám, hanem teljesen egészében meg is szűnne a nem fizetős közgazdász, jogász és bölcsészképzés. Ennek hátterében ugyanis egy zseniális elgondolás húzódhat meg: előbb-utóbb senki sem tudja megmondani, hogy milyen alapvető jogi normákat sért a kormány ad hoc törvényalkotása, kihalnak azok, akik átlátnak a Matolcsy György -féle Mekk Elek gazdaságpolitikán, és végre eltűnnek a mindenbe belebeszélő független értelmiségiek. Az állam pénzt takarít meg, az ország meg végre csendes lesz, kicsit úgy, mint Észak-Korea.
További jó hír, hogy kevesebb államilag finanszírozott mérnököt, informatikust is képzünk, amiről ugyan nem tudjuk, hogy miért is jó, de rossz nem lehet. Kész szerencse, hogy a felsőoktatási törvény koncepciója biztosít minket arról, hogy minden szorgalmas és tehetséges fiatalnak helye van a Nemzeti Felsőoktatás Rendszerében, ha máshogy nem, hát úgy, hogy diákhitelt vesz tanulmányai elvégzése érdekében, akár hosszú évtizedekre eladósítva magát, hiszen már azt is tudjuk, hogy a költségtérítéses képzések ára a mostaniak többszöröse lesz.(...)
Kitűnő kérdés, hogy innen kezdve melyik család vállalja be, hogy csemetéjét továbbtanulni küldje, pláne miután egyéb frontokon a kormány épp nem kevés pénzt szed el tőlük. Szándéktól függően a felsőoktatás két ellentétes dologra lehet alkalmas társadalmi szempontból. Az egyik a társadalmi mobilitás növelése azáltal, hogy lehetőség szerint minden tehetséges fiatalnak lehetőséget kínálunk diploma szerzésre, a másik pedig ezzel szemben a mindenkori elit megerősítése a tehetséges, ám nem kellően jómódú fiatalok kiszorítása révén. Most már tudjuk, hogy az Orbán-kormány, pontosabban annak oktatási államtitkársága melyik utat választotta.
Az új felsőoktatási keretszám tervezetek kombinálva a Matolcsy-féle adópolitikával garantálják, hogy egy arra érdemtelen, azaz szerény anyagi körülmények között élő fiatal se jusson be a felsőoktatásba, hacsak nem vállalja évtizedekre szóló eladósodását. A röghöz kötés több évszázados hagyománya új erőre kap a XXI. századi Magyarországon.”