Szigorítás jöhet Till Tamás gyilkosa miatt
Még börtönben kerülhet a panaszkodó elkövető – ha nem is emberölésért.
Ha valakit nagyon bűnösnek akarunk látni, ha az a cél, hogy besározzuk, keresni kell egy mondvacsinált ügyet. Interjú.
„A Kopaszi-gátat érintő alapügyben már régen lezárták az eljárást bűncselekmény hiányában...
Ezért mondom, hogy a feljelentgetéseknek inkább kevesebb, mint több sikere volt. A több évnyi nyomozás után, 2009-ben a jogerősen meghozott ügyészségi határozat is kimondta az öböl-ügyben: a kerület vezetése nem követett el semmilyen bűncselekményt, ennek még a gyanúja sem merült fel. Sőt, az önkormányzat jól járt, miközben a magánbefektetők 5-6 milliárdot ráköltöttek a közparkra. Az egy más kérdés, hogy a Kopaszi-gát csak egy része lett volna egy hatalmas ingatlanfejlesztésnek, ami a piaci válság miatt bedöglött. Ügy pedig nincs: ez a mostani történet egy mellékszál, semmi köze ahhoz, amiben megszüntették az eljárást. A feljelentő képviselő mégis belehazudja a kamerába, hogy van Kopaszi-gát ügy... (...)
Mi volt a gond a telekeladással, amire a vád épül?
Ha valakit nagyon bűnösnek akarunk látni, ha az a cél, hogy besározzuk, keresni kell egy mondvacsinált ügyet. Az önkormányzati cégnél ráadásul az illetékes bizottság gyakorolta a tulajdonosi jogokat, az igazgató saját hatáskörben döntött bizonyos kérdésekben, de jogszerű felhatalmazással. A cég éves beszámolóját a bizottság egyhangúan, az akkori ellenzékkel együtt megszavazta. Megdícsérte a cég igazgatóját is, hogy jól és szabályszerűen járt el. A hivatali visszaélés, amivel minket vádolnak, elvileg sem lehetséges. Sem szándékunk, sem hatáskörünk nem volt a visszaélésre, kizárólag testületi döntések születtek. Elmondtuk, hogy nonszensz a gyanúsítás. Kértük az ügyészséget, vegye figyelembe az érveinket és a tényeket. Amikor lezárták a nyomozást, tételesen megindokoltuk, a már ismert iratok alapján, hogy az eljárást meg kéne szüntetni. A vád érveit a nyomozati anyag nem támasztja alá. Már az is meglepő, hogy az ügy eljutott a vádemelésig.
Koncepciósnak tartja az eljárást?
Érezhető a célzatosság, a tipikus politikai karaktergyilkosság. Ma a politikában nincsenek játékszabályok. Úgy ülsz le kártyázni, hogy menet közben bármikor változhatnak a játékszabályok és ha előhúzod az ultiban a piros hetest, azt mondhatják rá, hogy zöld. Ha pedig vitatkozol, azt mondják: hárman vagyunk, kétharmad, az kétharmad. Mindenhol ez a mentalitás érezhető. Az emberek félnek. Lesütik a szemüket, elfordulnak, reszketnek az egzisztenciájukért. Kapaszkodnak a helyükbe. Nem normális dolog, hogy húsz év után azért nem megyek be a polgármesteri hivatalba, nehogy bárkinek kellemetlenséget okozzak azzal, hogy szóba álltam vele. Országos szinten ugyanez megy. Hatalmi gőggel, hozzáértés nélkül csak diktátor lehet valaki, nem pedig vezető.”