Nem bízom az állam munkahelyteremtő képességében

2011. június 29. 10:30

A magyar állam már ma sem hatékony, sem a magánszektorhoz, de még a hozzánk hasonló oszrágok apparátusához képest sem. Interjú.

2011. június 29. 10:30
Csaba László
HVG

hvg.hu: A kormányzat közmunkaprogramja keretében több ezer közmunkást vezényelnének az állami gigaberuházásokhoz - gátépítéshez, csatornatisztításhoz, víztározók,  stadionok építéséhez -, táborokban, konténerekben laknának az állástalanok. Ön szerint ez a program képes lesz visszavezetni az embereket a munka világába?

Csaba László: Nem titok, hogy mindig is szkeptikus voltam az állam munkahelyteremtő képességével szemben.Nem utolsó sorban azért, mert a szocializmusban felnőve lépten-nyomon láttam azt, hogy ez nem produktív és nem célirányos. Vattaembereknek hívtuk azokat, akiket sportállásokban, avagy két rendőr mellé állított harmadikként, az ellenőrt ellenőrzőként, a fagylaltárusnál a készpénzért  műanyag  zsetont adó segéderőként, vagy épp  a jobbak megfizethetősége érdekében alacsony bérért beállított naplopókként ismertünk meg.

Minden ismert fölmérés szerint a magyar állam már ma sem hatékony, sem a magánszektorhoz, de még a hozzánk hasonló Csehország, Észtország, Szlovákia államapparátusához képest sem. És bizony - Papp József meg is írta többször – ez a helyzet a magyar tulajdonú kis- és középvállalatok zöménél is, vagyis a versenyszektor túlnyomó részében sem jobb a helyzet.

A magyar társadalomban igen erős az ellenállási jog, a középkorból származó ius resistendi érzése. Ezért azt várnám, hogy a szervezett, irányított közmunkák helyett inkább, aki teheti, a feketegazdaságba vonul, Ezek köre a gyümölcsszedőtől a zsebbe fizetett kutatóig és adószakértőig, valamint a beteggel közvetlen kapcsolatban álló egészségügyiekig terjed. Milliós réteget nem lehet rendőri-adószedői eszközökkel megfegyelmezni.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 38 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
soelmo
2011. június 29. 18:50
Kedves Csaba! Ha kapott volna valami, a Soros-féle foximaxi egyetemnél rangosabb kormánymegbizatást, akkor lenne bizalma? Túl sokan vannak önök, akiknek zsíros állást kellett volna adni ahhoz, hogy más legyen a véleményük.
elfelejtette
2011. június 29. 15:47
Az állam sem hatékony, de a magyar tulajdonú kis- és középvállalatok sem. Ez oké, tényleg nem az. De mitől válik hatékonnyá? Mitől lesz például hatékony az említett magánszektor? Senkinek sincs receptje, csak megy a "ez is szar-az is szar" hatalmas közgazdasági szakértés. Sokra megyünk vele.
kulalak
2011. június 29. 14:24
Szoval neki sincs sokkal tobb otlete. "Persze, emelni kell a nyugdíj-korhatárt, és könnyíteni az önfoglalkoztatást, a családi vállalkozások különféle terheit, a civil szféra és a nonprofit tevékenység körében is, az adó- és az adminisztrációs oldalon egyaránt." Az olvasottsag a lenyeg, ez mind media meg manipulalas, a hvg megkerdezi azt akinek van valami neve, akit olvasnak. Mindegy mit mond, kiemelunk tole valamit ami ugrasztja az ellenerzoket es belesimul az altalunk is preferalt szkepticizmusba. Ugyes.
kulalak
2011. június 29. 14:18
Le lehet ezt forditani gorogre?:) Csak ugy kerdezem ... "A szigorítás elvileg indokolt, mértéke azonban, különösen átállási idő nélkül, ... A felkészülési idő és az ehhez szükséges átállás ugyanis minden módosítás jogérvényességének előfeltétele."
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!