Friss kutatás: egy egész társadalmi réteg ellenzi Ursula von der Leyen legújabb tervét
A magyar gazdák ellenzik a brüsszeli javaslatot.
A magyar állam már ma sem hatékony, sem a magánszektorhoz, de még a hozzánk hasonló oszrágok apparátusához képest sem. Interjú.
„hvg.hu: A kormányzat közmunkaprogramja keretében több ezer közmunkást vezényelnének az állami gigaberuházásokhoz - gátépítéshez, csatornatisztításhoz, víztározók, stadionok építéséhez -, táborokban, konténerekben laknának az állástalanok. Ön szerint ez a program képes lesz visszavezetni az embereket a munka világába?
Csaba László: Nem titok, hogy mindig is szkeptikus voltam az állam munkahelyteremtő képességével szemben.Nem utolsó sorban azért, mert a szocializmusban felnőve lépten-nyomon láttam azt, hogy ez nem produktív és nem célirányos. Vattaembereknek hívtuk azokat, akiket sportállásokban, avagy két rendőr mellé állított harmadikként, az ellenőrt ellenőrzőként, a fagylaltárusnál a készpénzért műanyag zsetont adó segéderőként, vagy épp a jobbak megfizethetősége érdekében alacsony bérért beállított naplopókként ismertünk meg.
Minden ismert fölmérés szerint a magyar állam már ma sem hatékony, sem a magánszektorhoz, de még a hozzánk hasonló Csehország, Észtország, Szlovákia államapparátusához képest sem. És bizony - Papp József meg is írta többször – ez a helyzet a magyar tulajdonú kis- és középvállalatok zöménél is, vagyis a versenyszektor túlnyomó részében sem jobb a helyzet.
A magyar társadalomban igen erős az ellenállási jog, a középkorból származó ius resistendi érzése. Ezért azt várnám, hogy a szervezett, irányított közmunkák helyett inkább, aki teheti, a feketegazdaságba vonul, Ezek köre a gyümölcsszedőtől a zsebbe fizetett kutatóig és adószakértőig, valamint a beteggel közvetlen kapcsolatban álló egészségügyiekig terjed. Milliós réteget nem lehet rendőri-adószedői eszközökkel megfegyelmezni.”