Különvélemény jeles napokon

2011. június 06. 10:37

Nem gondolom, hogy a trianoni békeszerződés aláírása sorstragédia lenne. Nem Trianon volt igazságtalan, hanem az asszimilációs politika.

2011. június 06. 10:37
Bauer Tamás
Galamus

„Különvéleményt jelentek be. Nem gondolom, hogy a trianoni békeszerződés aláírása sorstragédia lenne. Tudjuk: az 1910-es népszámlálás szerint a történelmi, Horvátországgal együtt vett Magyarország lakosságának 48 százaléka volt magyar nemzetiségű. Mégpedig a  magyar állam által rendezett népszámlálás szerint – amely ezt az arányt csak felfelé torzíthatta –, és olyan évtizedek után, amikor nagy erőfeszítések történtek a nemzetiségek asszimilációjára. E népszámlálás szerint több mint tízmillió román, szlovák, szerb, német és ukrán vagy ruszin, ahogy tetszik, élt kisebbségi sorban. A horvát és szlovák nép egésze élt a magyar állam fennhatósága alatt, saját államiság nélkül. A trianoni békeszerződés révén ez megfordult: három és félmillió magyar került kisebbségi sorba a határ túloldalán. Egyszer már megírtam, most elismétlem: míg Trianon előtt a Kárpát-medence lakosságának 52 százaléka élt kisebbségi sorban, közvetlenül Trianon után csak mintegy 30 százaléka, ma pedig (a cigányoktól eltekintve) alig 10-12 százaléka.

Ha a kisebbségi helyzetet valaki rossz dolognak tartja – márpedig a Trianon miatt kesergők a magyar kisebbségeknél nyilvánvalóan annak tartják –, akkor a trianoni határokat igazságosabbnak kellene tartaniuk, mint a történelmi Magyarország korábbi határait. Akkor legfeljebb a trianoni határváltozások mértékét tarthatják igazságtalannak (hiszen a harminc-ötven kilométerrel odébb megvont határok esetén még kevesebben kerültek volna kisebbségi helyzetbe, és emiatt a konkrét határokat joggal tarthatták akkor igazságtalannak), de nem a változtatás tényét. Aki magát a változtatás tényét kifogásolja, s aki ezen az alapon tekinti nemzeti tragédiának a trianoni békeszerződést, az úgy gondolja: a magyaroknak több joguk van arra, hogy saját államukban éljenek, mint a románoknak, szlovákoknak, horvátoknak, szerbeknek és ukránoknak. Én nem tudom így gondolni. Igazából nem Trianon volt igazságtalan, hanem az asszimilációs politika: a magyar államé a nemzetiségekkel szemben Trianon előtt, és a szomszéd államoké a magyar kisebbségekkel szemben Trianon után, különösen pedig  a kommunista rendszerekben, 1945 után. Azért különösen azokban, mert totális államban súlyosabb következményei vannak annak, ha az állam a többségi népességé, mint plurális demokráciában – erre mutatott rá Duray Miklós könyvéhez írott emlékezetes előszavában Csoóri Sándor.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 217 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Krupp Skya
2011. június 07. 06:34
Bauer elvtárs! Külön véleményt jelentekbe én is " Még jó hogy nem a tetvek szabadították fel ezt az országot, mert hoztak volna egy olyan törvényt, hogy nem lehet vakarózni.
ulisszesz
2011. június 07. 04:40
...mellesleg aki elfogadja Trianont mar kesziti is a kovetkezot! Valoszinuleg ez a vegso cel egyebkent ezzel a nyilvanvalo provokacioval; ami ez a cikk!
ulisszesz
2011. június 07. 04:36
Szegeny Bauer, sokat hagy ki azzal, hogy soha nem sikerult magyarnak ereznie magat. Hazaarulo akkor lenne ha lett volna valaha hazaja. Meg a legelvadultabb neonacik se mernek ahhoz venni a batorsagot, hogy a zsidoktol elvarjak, hogy helyeseljek a Holocaust-ot. Magyar ember csak egyfelekeppen viszonyulhat Trianonhoz; soha nem lehet elfogadni. Semmilyen szempontbol sem volt igazsagos. Az etnikai aranyok engem speciel nem erdekelnek.....ezen az alapon ujra lehetne rajzolgatni a hatarokat a vilagon minden 10 evben. Nehogy mar az etiop orvostanhallgato alberlome legyen a lakasom pusztan azert mert mar egy ideje rendesen fizet. A magyar nemzet es a magyar allam tulajdona ez a terulet.Minden energiajat, vagyonat, erejet ennek a folddarabnak a vedelmere es felviragoztatasara forditotta. Most lehet, hogy egy ideig tart meg ez a cseled-korzo de visszavettuk mar a teruleteinket sokkal hatalmasabb ellensegektol is. Nem hiszem, hogy sokan fogadtak volna 1541-ben, hogy lesz meg Buda a magyarok viragzo fovarosa. Ez a Kun Belatol Bauerig huzodo vonulat pedig arra mindig jo lessz, hogy okkuljunk abbol, mi tortenik velunk ha a hatalom kozelebe engedjuk oket.
szigno57
2011. június 06. 23:15
Körmös Bauel! A te pfádról a bőrt szabadaztatni (letenyészteni) kellne, legelább valami hasznunk is lenne belőled. Igen jóféle anyag fehet, ha nem rohadt le rólad ennyi éven kesresztül.... A kedves papa, mint tudjuk, jó munkát végzett, csak kérdés, hogy melyik olalnak?! Ha engem kérdezel ne sok ibolyát szagolna az öreg...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!