Ha valami kiszámítható, akkor a műfaj is unalmassá válik. Folyamatosan színesednie kell. Interjú.
„A magyar közönség tehát befogadó?
– Jóval nyitottabb, mint gondoltuk. Amikor elkezdtük a stand-upot, én nagyon szkeptikus voltam, hogy sikeres lesz-e, de a közönség érdeklődőnek bizonyult. A kezdeti félelmem azért volt, mert a környező országokhoz képest egy humorpusztaság vagyunk. Lengyelországban több tucat kabarétársulat működik, Oroszországban pedig népi mozgalom a humoros improvizáció. Nem feltétlenül jók mind, de a nagy számok törvénye alapján sok köztük a vicces.
Tud merre fejlődni a magyar stand-up?
– Persze. Ahogy az egyéni fellépők is tudnak továbblépni. A humor lényege a váratlanság. Az emberi szervezet erre furcsán reagál, és ennek feloldására érkezik a nevetés. De ha valami kiszámítható, akkor a műfaj is unalmassá válik. Folyamatosan színesednie kell. Van a DumaJam, ahol hárman egyszerre improvizálnak, van a Dumakoncert, ahol vicces zenei számokat adnak elő. De például jó Kőhalmi Zoltán egyik műsora is, ahol 70-es évekbeli kártyanaptárakból vetít összeállítást.
Mi vicces még ma Magyarországon ön szerint?
– Ami évtizedek óta jó színvonalú, az a L'art pour l'art Társulat. Vagy ott van a Hírcsárda nevű álhíroldal. Sok humoros egyszeri produkció is készül: a Nézőművészeti Főiskola, a Pintér Béla Társulat egyes előadásai, de nagyon jó a Sóska, sült krumpli vagy a Portugál is.”