„Mi a teendő akkor, ha a Fidesz lassan, de veszít népszerűségéből, s a bizonytalan szavazók zöme a Jobbikhoz vándorol? Ma még talán lehet abban bizakodni, hogy a vándorlás átmeneti, és Vona csupán a korszak 1996-os Torgyánja, különben is ezek lokalizálható problémák.
Legyen igazuk azoknak, akik így látják. Ám, ha tévednének, és mondjuk, 2014-ben komoly esélye lesz a Jobbiknak a parlamenti mandátumok bő negyedére és Kelet-Magyarország uralására, akkor feltehető a kérdés: egybeeshet-e a Fidesszel szemben (erős vagy kevésbé erős) fenntartásokat megfogalmazó demokrata elkötelezettségű polgárok és a Fidesz stratégiai érdeke? Szerintem igen, ugyanis a Fidesznek is érdekében áll a Jobbik meggyengítése, és világnézetét tekintve a Fidesz-vezetés is ugyanúgy irtózik tőlük, mint sokunk.
Minderre gyógyírt kínálhat a most újraírandó választójogi törvény. Ez tartalmazhatna egy afféle apró kitételt, amely megakadályozza a politikai kelléktárukban a rasszista uszítást is megjelenítő, paramillitáris alakulatokkal kollaboráló pártok választhatóságát. E tiltó döntés szükségessége indokolható a fennálló törvények és nemzetközi egyezmények sorozatos megsértésével. A Jobbik hol nyíltan (Gárda), hol alig rejtetten elvitatja az állami erőszakalkalmazás kizárólagosságát. Visszatérő módon faji megkülönböztetésnek minősíthető verbális agresszióval félemlíti meg a romákat. Sértve az emberi méltóságot híve a faji alapú szegregációnak. Számtalan megszólalásuk bizonyítja, hogy nem tisztelik a demokratikus alapnormákat. A különböző posztgárdista alakulatokkal patronáló kapcsolatban állnak, olykor országgyűlési képviselőik aktív részvételével. Mindazok a fajgyűlölő, etnikai feszültséget szító megszólalások és rendezvények, amelyek a Gárda feloszlatására jogalapot adtak, a Jobbik praxisában is fellelhetőek.
Mindezek alapján természetesen akár most is fel lehetne oszlatni a Jobbikot, ha a bíróság egy efféle kezdeményezésnek helyt adna. A feloszlatáshoz képest ez a megoldás annyiban erősebbnek tűnik, hogy a választásokon való indulást képes kiküszöbölni, minden olyan pártnál, amelyre a fenti törvénysértések jellemzőek. Ehhez persze olyan normát kell alkotni, amelynek alapján a jogalkalmazó a konkrét párt indulásakor félreérthetetlen keretek között értelmezi a párt addigi munkásságát.”