„A kormány új közgazdaságtanról beszél, meg hogy jobbról előzzük az Európai Uniót. Mire gondolhatnak ilyenkor? Lesz-e hatszázalékos növekedés az új közgazdaságtanból?
Amikor Matolcsy György azt mondta, hogy jobbról előzzük az uniót, nagyon pontosan fogalmazott, hiszen pont azt akarta mondani, hogy szabálytalanul csináljuk. Nem jogi, vagy morális, hanem közgazdasági értelemben, vagyis, hogy nem konvencionális gazdaságpolitikát folytatnak. A zavaró csak az, hogy míg a konvencionális le van írva könyvekben, és rendelkezünk róla nemzetközi tapasztalatokkal, addig a nem konvencionális gazdaságpolitikáról nem tudjuk, hogy mit jelent, és elég kevés felvilágosítást is kapunk róla. A kérdése második tételére: Elvben persze nincs kizárva, hogy előálljon egy négy-hat százalékos növekedés a következő években, de nem látszik, hogy ennek mi lesz a forrása.
Ilyenkor rendszerint a munkát terhelő adók csökkentését említik.
A kormánynak van befolyása az adókkal a gazdasági szereplők magatartására, de az adócsökkentés önmagában nem elég. Magyarországon sem az újraelosztás mértéke, hanem az újraelosztás hatékonytalansága okoz gondot. Több igen fejlett ország működik kiválóan, magas adókkal. Az adócsökkentés mellett az az igazi kérdés, hogy megvalósulnak-e a párhuzamosan bejelentett strukturális átalakítások, sikerül-e ezekkel a költségvetési egyensúly megtartásához ténylegesen hozzájárulni, hogy növekednek-e a beruházások, hogy azok, akik megtakarítanak, mit csinálnak a pénzükkel, kiviszik egy svájci, osztrák, vagy szlovák bankszámlára, vagy befektetik itthon? A kormány egyértelműen kommunikálta a céljait: nem akarnak több terhet róni a lakosságra, csökkenteni akarják az államadósságot, biztosítani a stabilitást és a növekedést, növelni a foglalkoztatást. Hogy mindezt hogyan tervezik lényegében egyidejűleg megvalósítani, arról viszont keveset tudunk.”