Kína feloldozása

2011. február 06. 19:19

A legfélelmesebb az, hogy a kínai gazdasági csodát egy diktatórikus berendezkedésű politikai rendszer valósítja meg, amelyből minden hiányzik, ami az Egyesült Államokban szentnek számít.

2011. február 06. 19:19

„Obama azt mondja, legyen »barátságos versengés«, de mindenki tudja, hogy ha valamilyen csoda folytán Kína fejlődése és gazdasági terjeszkedése le nem fékeződik, akkor három évtizeden belül a Mennyei Birodalom lesz a világ első gazdasági hatalma. S akkorra ki tudja, mekkorára nőhet Amerika jelenleg 3000 milliárdos adóssága Kínával szemben? Ki tudja továbbá, meddig tartható fenn az a jó világ, hogy – élve a dollár kiváltságos helyzetével – Amerika mindenkinél olcsóbban jut hitelekhez. Állampapírt ad áruért, miközben a kínaiak árut állampapírért, de az adós–hitelező-viszony még akkor sem tartható fenn örökkön-örökké, ha azt a bizonyos árut ugyanolyan mennyiségben, mint Amerikában, a kínaiak sehol másutt nem tudják »lerakni«.


A legfélelmesebb az egészben az, hogy a kínai gazdasági csodát egy diktatórikus berendezkedésű politikai rendszer valósítja meg, amelyből minden hiányzik (átláthatóság, joguralom, fékek és ellensúlyok, vélemény- és sajtószabadság), ami az Egyesült Államokban szentnek számít. 

A Time hírmagazin legfrissebb számában egy publicista azzal a meghökkentő közléssel állt elő, hogy »Kína jobban műveli a kapitalizmust, mint az Egyesült Államok«. Holott ebben elvileg semmi logika nincsen. Pedig van. A végsőkig centralizált, a szabad vállalkozásokat egyszerre kézben tartó és szabadon engedő kínai kormány (a »kommunista párt« álcájában) hihetetlenül komplex gazdasági-pénzügyi kérdésekben mindig képes körültekintő és racionális döntéseket hozni, miközben Obama kormánya alig tudja, mit kezdjen magával és az országgal. Példa: az a gazdaságösztönző csomag, amelyet a válság láttán Peking megvalósított, méreteiben is, hatékonyságában is összehasonlíthatatlanul jobb volt, mint az amerikai. A rettenetes tömegű pénzt infrastruktúrába ruházták be, hogy ezzel is tágítsák gazdasági terjeszkedésük alapjait.”
Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 40 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
56október
2011. február 07. 17:17
Nőjünk már ki abból, hogy egy "gazdasági csoda" vagy annak kikiáltott jelenség bármit is igazol! Erre képes volt Hitlertől Adenauerig, a japánoktól a koreaiakon át a kínaiakig mindenki, aki elég mélyről indult ahhoz, hogy látványos eredményt lehessen produkálni. És igen, közben ott van a szinte ingyenes, tetszés szerint fegyelmezhető munkaerő - magyarul: emberek és emberi sorsok milliói - akik másodlagosan hol fogyasztónak, hol ágyútölteléknek kellenek. Biztos, hogy számukra is "csoda", ami történik??
Csigorin
2011. február 07. 15:16
Azt kene vegre megerteni, hogy nem feltetlenul a rendszeren mulik, hanem a vezetokon. Kinaban a vezetok Kina erdekeit nezik, nem hazaarulok vezetik az orszagot akik lepten nyomon kiszolgaljak az idegen erdekeket. A kinai kommunistak a Szovjetunioval szemben is felleptek, Maonak fontosabb volt Kina erdeke mint Moszkva utasitasai. Most a kozponti iranyitas megvan (mashogy nem is nagyon lehetne egy masfelmilliardos orszagot), es tovabbra is a sajat erdekeiket tartjak szem elott. A mi kedves vezetoinknek ellenben akar voros mezbe oltoztek akar rozsaszinbe - mindig kifele billent a merleg nyelve. Fuggetlenul attol hogy az eppen Moszkva volt, Washington, Brusszel, vagy netan Tel-Aviv. Az igazi rendszervaltast nem az jelenti ha szocializmus helyett kapitalizmusnak hivjuk a haza eladasat, hanem ha a kolbasz vege vegre felenk hajlik.
dadi56
2011. február 07. 10:11
Ami Kínában végbemegy, az inkább a rabszolgasághoz hasonlít, semmint a mai modern demokráciához. A nép kizsákmányolása, hasonlóan a nálunk elmult nyolc évhez, az eget ostromolja.
Tündér_Lala
2011. február 07. 09:34
Kína sikere kétségtelen, de ellentmondásos. Siker, mert modernizálja az országot, megélhetést nyújt egyre több embernek. Ellentmondásos, mert a folyamat fenntarthatatlan, mind környezetvédelmi szempontból, mind fizetőképes kereslet szemponjából.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!