Petíciózni kezdtek a taxisok, majd gyorsan egymásnak is estek
“Egy olyan petícióra aláírást gyűjteni - ami eleve törvénytelen - véleményem szerint komoly felelőtlenség” – üzente az egyik taxis szervezet vezetője a másiknak.
A Fidesz ugyanis - jó lenne, ha végre ez feltűnne egyeseknek - megnyerte a választásokat.
„E sorok szerzője jogász, és éppen ezért tudja: a jogban sohasem egyetlen megoldás létezik. A jog nem egy zárt, logikus rendszer, amelyben a válaszok eleve adottak lennének. (...) Miközben irigylem mások magabiztosságát, talán jogi kérdésekben mégsem kéne egy-egy választ egyértelműnek és kizárólagosnak feltüntetni. Ha a jogban minden egyértelmű lenne, bíróságra sem lenne szükség. (...) A jogállam tehát nem több mint egy adott ország polgárainak elfogadása által létrejött és ennek révén legitim közössége. Általános jelentése nincs, csak mindig konkrét. Mást tart tán elfogadhatónak a svájci, mint az argentin, a magyar vagy a szingapúri polgár. És éppen ezért más a mérce is. (...)
Lehet utcára vonulni. Lehet cikkezni, petíciózni. Lehet megkeseríteni az elkövetkező négy évet. Sok mindent lehet. Jelenleg azonban továbbra is a Fidesz élvezi a lakosság támogatását és a parlamenti többséget. Mind a demokratikus, mind a parlamenti legitimitás a Fidesz oldalán van: a párt a parlamentben és a lakosság körében egyaránt többséggel rendelkezik. Éppen ezért egy biztos: a Fidesz 2011-es alkotmányozása mindenképp legitimebb lesz, mint a senki által meg nem választott Ellenzéki Kerekasztal 1989-es dealje a pártállammal. A Fidesz ugyanis - jó lenne, ha végre ez feltűnne egyeseknek - megnyerte a választásokat. Az Ellenzéki Kerekasztal semmiféle választást nem nyert meg, az ottani alkotmányozás valóban mindenféle demokratikus felhatalmazás híján történt. Az ottani alkotmányozók mögött senki sem állt. Azon magyar alkotmányozók mögött, akiknek bizottságából az ellenzék kivonulni készül, viszont egy óriási, demokratikus felhatalmazás. (...)
Vannak országok, főleg tőlünk nyugatabbra, ahol az alkotmánybíráskodás egészen más, korlátozottabb formája ismert. Vagy akár még az sem. A holland alkotmány 120. cikkelye egyértelműen jelenti ki, hogy a bírák nem jogosultak a törvények és a (nemzetközi) szerződések alkotmányosságáról ítélni. A holland alkotmány tehát valami olyasmit jelent ki, ami alapján a Magyar Nemzet, a Mandiner vagy a Népszava nyugodtan megvonhatná a jogállami minősítést Hollandiától.
Pedig szerintem Hollandia igenis jogállam.”