Vici - Fideszország megszületett

2010. október 04. 14:26

Ha 2010 után is az egy a tábor, egy a zászló elve érvényesül a jobboldalon, akkor a Fidesz túlhatalmának évei nem fognak másról szólni, mint a hatalmi érvrendszerről.

2010. október 04. 14:26
„Nézzünk körbe a saját házunk táján. A magyar jobboldali tábor a másik oldal feltételezéseivel szemben sokszínű: vannak itt anglomán konzervatívok és népi balol jobboldaliak, kontintentális kereszténydemokraták és wannabe falangisták, libertáriusok és ősmagyar kontinuitást keresők, nemzeti érzelmű liberálisok és Jobbikot elkerülő, művelt nemzeti radikálisok, hardcore fidesznyikek és finnyás, fanyalgó polgári értelmiségiek, keletre nézők és nyugatosok egyaránt.

Ennek a sokszínű, egymással sokszor szöges ellentétben álló véleményeket hangoztató tábornak kellene most felnőnie ahhoz a feladathoz, hogy szellemi tartalommal, pezsgéssel töltse föl az átalakuló magyar közéletet. Ha ez elmarad, ha 2010 után is az egy a tábor, egy a zászló elve érvényesül a jobboldalon, akkor a Fidesz túlhatalmának évei nem fognak másról szólni, mint a hatalmi érvrendszerről. Látható, hogy az elmúlt hónapokban a Fidesz nem egyszer hivatkozott már arra, hogy »a Zemberek minket választottak, tehát mi hatalmon vagyunk, tehát az emberek azt akarták, amit mi éppen akarunk.«

Ez - és a mögötte lévő gondolkodásmód - nem a polgári politika, hanem a színtiszta hatalmi politika logikája. Ha Fideszország arról fog szólni, hogy »kétharmadunk és kilenctizedünk van, tehát igazunk van«, akkor abból nem épül rugalmas, nyitott, pezsgő közéletű, kultúrájú polgári Magyarország.

Ha pedig nem ilyen Magyarország épül, akkor végleg lemaradunk az egyre gyorsabban változó, egyre inkább szervesen összeolvadó nyugati világban. Ha kormányzati szinten, a média szintjén avagy választópolgárként nem értjük, mi folyik körülöttünk a világban, és nem tisztázzuk saját helyzetünket, megoldatlan múltbeli és jelenlegi problémáinkat, akkor eltékozoljuk a demokratikus körülmények között egyedülálló lehetőséget, amit most a magyar jobboldal megkapott.

Legszebb álmainkban a jövő végleg elkezdődik, és folytatódik a szabad, polgári, értékeire, hagyományaira büszke Magyarország oly sokszor elakadt építése, melynek kormányzata elősegíti az egyéni és közösségi kezdeményezések kibontakozását. Legrosszabb rémálmainkban az egykori kilencvenes évek végének szabadelvű-konzervatív jobboldali tábora egy második, nemzeti szalaggal átkötött »Kádár-korszak« tompa, elszürkült egységpártjává és annak csápjaivá válik. Nem kérdés, hogy mi miben hiszünk.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 69 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Cserépszavazás
2010. október 06. 01:46
"... és finnyás, fanyalgó polgári értelmiségiek..." A fanyalgást nehezen viselték/viselik, a kritikát ellenségességnek fogják fel sokan a hardcorok közül. Mondjuk a Szijjártó stílusa bántja egy "budai úriasszony" fülét, és nem azért, mert nem a Fideszre szavazott. Ezeknek nincsen valami illemtan iskola?
senor calavera
2010. október 04. 20:50
Habár lájkolom RG-t, meg kell jegyezni valamit. Az egész egy meddő vita. Ami eddig hiányzott Magyarországon az egy társadalmi szerződés. Az ma nem kérdés, hogy ezt a szerződést ki szövegez-i/te meg. A Nemzeti Együtműködés Nyilatkozata kimondottan egy társadalmi szerződés. És ezzel én egyet is értek. EZ AZ ÚJ TÁRSADALMI SZERZŐDÉS. És a tartalom a keretszerződésen belül, tehát hogy "Fideszországon" belül mennyire pezsgő az élet, az minden egyénen saját magán múlik. A média átalakulása egyértelmű, és a hagyományos médiumok befolyása csökken. Mindenki meg tudja találni a kibontakozást, és az olvasóközönséget. Ez nyilvánvaló, ezekben a folyamatokban kételkedni már-már Gréczy tempó. Amiről viszont hosszabb távon érdemes beszélni, és lehet, hogy sokaknak nem fog tetszik amit mondok, de egy dolog valóban kell ahhoz, hogy Magyarország egy érett politikai közösséget alkosson. És ez egy marxizmust tagadó, modern, önazonos baloldal. Nem tudom, hogy ennek van-e realitása, de nekem az az érzésem, hogy kell egy olyan ellentábor, amire ha nem is szavaz az ember, de legalább nem kap hányingert, ha meghallja a nevét. Csak a kérdés, hogy honnan tud egy ilyen politikai tábor felépülni. Ugyanis meg kellene valahogy akadályozni, hogy visszatérjen a korábbi hatalmi klikk, Gyurcsánnyal vagy anélkül, és újrakezdődjön a szekértáborpolitizálás, és az egész agyrém széthúzás, ami eddig volt. Mert lehet, hogy egyeseknek megfelel, a "Nemzet az Országon belül" felállás, de nekem nem. Szerintem teljes, és elsöprő győzelmet kell aratni, úgy hogy a modern demokratikus Magyarország minden zugának az alapja és az origója a 2010-es választásokhoz és 1956-hoz, (és 1848, 1552,1242, 1000-hez) vezessen vissza. És ezen belül aztán valóban pezseghet az élet, mert akkor mindenki közös fundamentumokon fog állni.
tevevanegypupu
2010. október 04. 18:48
Volt tulhatalom a demokraciaban Magyarorszagon 12 evig, Budapesten pedig huszig. De az is demokratikus valasztas eredmenye volt.
röviden
2010. október 04. 17:56
Tessék elfogadható alternatívát állítani. Akkor lesz mit fontolgatnom.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!