Prosperity over freedom

2010. október 21. 14:46

In China, fear of the peasants seems a bigger concern than the opaque Communist Party.

2010. október 21. 14:46

„Americans sometimes assume that a richer China will soon demand greater freedom and democracy. Don't bet on it: What Chinese repeat to foreign visitors, in so many settings that the canned phrases become credible, is something like this: We like what we've got; we're worried about losing it; we want stability even if it means less freedom and openness.

Chinese don't seem to know much about Xi Jinping, the man who this week became heir apparent to President Hu Jintao, beyond the fact that he is a »princeling« son of power and that he is married to a star singer. This makes him a man who is likely to maintain the status quo - and perhaps reform the system and spread the wealth just enough to keep any dissenters quiet. For most Chinese I encountered, those qualities seem to be enough.

»You don't find many idealists in China today«, says Alan Guo, a former Google employee who has created an online shopping business here. »It's more important to solve a traffic jam in Beijing than vote for president«. There's protest in China, to be sure, but it's largely about economic and property issues. The freedom agenda of Tiananmen Square in 1989, embodied today by the imprisoned Nobel Prize winner, Liu Xiaobo, has mostly been throttled. Among the elite in China's wealthy cities, fear of the peasants in the hinterlands seems to be a bigger concern than the opaque Communist Party leadership.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 2 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
crm114
2010. október 22. 22:15
"The threat to this elite urban life comes from the still-poor rural provinces. The Chinese revolution began among such peasants, and there's an almost palpable fear that the new China's growing inequality could trigger another such revolt." Ez a lényeg. A "freedom" nem azért lehetetlen Kínának, mert "a kínaiaknak ez is jó", meg "ez a sajátos kínai út" meg "egyekkoraországotcsak" és a többi zöldség, hanem azért, mert a szabadság az nem egy elvont izé, hanem valamilyen formában megnyilvánul. Kínában pl. a szabadság első napján az egész rolexes, bentleys sanghaji elit ott himbálózna a lámpavasakon, a kövérebbek zsírját talán még ki is sütnék a belkínai parasztok, felújítva a nagy prol. kult. forr. idején dívó szokást. Viszont hosszú távon mégsem elképzelhetetlen, hogy az elit egyszer majd kitalálja a "rendszerváltás" nevű cselt és kifizeti a népet - demokráciával, ami ingyen van. Erre azonban még nem érett meg a helyzet. Most még a nép nem a demokráciáért, hanem az emberi munkakörülményekért és bérekért forrong, ami sokkal veszélyesebb.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!