Őszöd lehetett volna katarzis is

2010. április 21. 10:19

Egy pártot nem lehet egységesen a vádlottak padjára ültetni, hacsak nem ordas eszméket hirdet. Interjú.

2010. április 21. 10:19

–Mi volt az MSZP legnagyobb hibája? Hogyan jut el a párt attól az Andrássy úti tömegrendezvénytől, amelyen sokezres tömeg vállalja büszkén baloldaliságát odáig, hogy szavazóinak jelentős részét elveszítse?

– Nyolc év kormányzás, különösen ilyen nehéz időszakban, mindenképpen erodáló. Az MSZP ráadásul olyan időszakban kormányzott, amikor az alapelveit meg kellett sértenie, de legalábbis azt gondolták, hogy meg kell sértenie. A körülmények túlzottan elvitték a klaszszikus baloldali értékektől a liberális gazdaságpolitika felé. A másik ilyen tétel személyekhez kötődik. Gyurcsány Ferenc a magyar baloldal egyik legtehetségesebb, legfelkészültebb embere. De a nagyon tehetséges emberek gyakran elvétik a határaikat, és elvetik a sulykot. Sokszor rögtönöznek, váratlan dolgok elé állítják a pártot, a kormányt és az országot. Minél rosszabb volt a helyzet, ez annál sűrűbben fordult elő. Néhány pártpolitikus is meghúzódott a szélárnyékban, és vagy azt várták, hogy Gyurcsány majd újra kivezeti őket a gödörből, vagy alig várták már, hogy megbukjon, de fel nem állt egyikük sem. A harmadik tétel, hogy minden kormányon lévő erőhöz – és erre a Fidesznek is figyelnie kell majd – sokan »odacsapódnak«. Az MSZP-ben is jött egy új értékrendet valló, fiatal generáció. Vannak köztük valóban mélyen elkötelezett baloldaliak, de olyanok is, akik bármelyik pártba beléphettek volna, mert csak a karrierlehetőséget látták. Ezek, látván a süllyedő hajót, vagy elmenekültek, vagy olyanra használták fel a hatalmukat, ami erkölcsi válságot okozott a pártban. Komoly befolyásra tettek szert az MSZP-ben azok, akik nem az igazi eszmerendszer képviseletére érkeztek. Jómagam ezért menekültem vissza a munkába. Rövid ideig voltam a párt elnökségének tagja, mert láttam a tehetetlenséget, azt, hogy nem tud az MSZP valódi pártként működni.

– Mesterházy Attila a korrupciós ügyekre utalva sokszor hangoztatja, hogy korrupt emberek vannak, de korrupt párt nincs, így kollektív bűnösség sincs. De vajon az őszödi beszéd kapcsán elmondható ugyanez? Nem fűződik kollektív bűnösség az ott elhangzottakhoz?

– Az őszödi beszéd a politikai életben kuriózum, és tíz év múlva egészen mást fogunk gondolni róla. A tartalmi része nagyon komoly és érdemi, de az, amibe Gyurcsány öltöztette, vállalhatatlan volt. Leegyszerűsítette az ügyeket, és azt szerette volna, ha az a közel kétszáz képviselő felébred és magára ismer. A beszéd okozhatott volna katarzist is. De nem okozott. És azóta sem tudjuk, hogy a felvétel hogyan került ki. Ezt tisztázni kell. Az tényleg katarzis lenne. Nem kormányzati pozícióban ezt meg is kell tenni. A kollektív bűnösségre visszatérve: egy pártot nem lehet egységesen a vádlottak padjára ültetni, hacsak nem ordas eszméket hirdet.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 20 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
ÁrPi
2010. április 22. 13:33
2006. október 6. A gyurcsány elleni bizalmi szavazás (napja), amely egyúttal az október 1-i önkorm.választás utáni "Vekker Viktor" akció célja - valóban lehetett volna, hozhatott volna egy nagy katarzist is, Gráf Józsi bácsi! De nem hozott. Bizalmat szavazva a parlamentben az egész szoci (+ n darab szadi) frakció immár a parlamentben együtt vállalta fel a politikai felelősséget/felelőtlenséget amelyet az őszödi beszéd tartalmi része hordoz: Mindannyiótokra lehet "ítéletet" mondani.
Öreg
2010. április 21. 17:24
E"Egy pártot nem lehet büntetőpadra ültetni, hacsak nem ordas eszméket hirdet" Bizony hirdetett ordas eszméket- amelyek nem hoztak semmivel sem több jót a világnak, mint a másik ordas eszme- de köpenyt váltottak és most gonosz dolgokat cselekedtek. Amikor némely hazugságról- ami beismerése sanyaru sorsunk előidéző okainak- nagyképü beismerést tettek, azok, akik másféle birálatot szeretnének, halgattak, mint az a bizonyos.... a füben. Gráf Ur nem hallotta a némák cinkosságát? Nem szavazta meg később ennek az állapotnak a fenntartását? Külön-külön minden politikusnak-képviselőnek joga és lehetősége volt az ármánnyal szembefordulni, de nem tették. Lelkük rajta, de akkor most HALGASSANAK!
gutman
2010. április 21. 15:52
Gráf is ugyanúgy lapított,mint a többi elvtelen senkiházi öszödön. Egy magára valamit is adó komoly nagyapa korú ember,egyszerűen feláll,és azt mondja,hogy "így nem megy gyerekek"! Jóska bácsi,erkölcstelen BOLSEVIK PATKÁNY vagy te is, semmivel sem jobb Hagyótól vagy Zuschlágtól...(annyi a különbség,hogy ők már lebuktak)
bmucsai
2010. április 21. 14:49
"Egy pártot nem lehet egységesen a vádlottak padjára ültetni, hacsak nem ordas eszméket hirdet. " És ha "ordas" módon, maffiaként viselkedik? Antidemokratikus? Miért csak az eszme? Miért nem a tettek? Orbán Viktor említette, hogy az MSZP oligarchikus kormányzást vezetett be. Egy szűk csoport bevásárolta magát az MSZP vezetésébe és átvette irányítását. A párt nem a közjó érdekében, hanem szűk csoport érdekek kiszolgálása érdekében politizált. ( Radikálisabbak szerint hazaáruló politikát folytatott.) Lados István (Zuschlag ügy vádlottja) vallomása szerint a pályázatok elbírálása antidemokratikusan szűk csoport érdekek alapján történt. Az MSZP-SZDSZ antidemokratikus és a demokráciát romboló magatartása a BKV-nál látszik leginkább. A "vezető" eldönti milyen munkát végeztet el, melyik vállalkozóval,mennyi költségért és maga is ellenőrzi a munkát. Ez a maffiák gondolkodása. Nem csak "gárdával" lehet rombolni a demokráciát, hanem erkölcstelenséggel, korrupcióval, lopással is. Igen is a vádlottak padján a helye az MSZP-nek mint pártnak is!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!