Itt vagyunk

2010. március 12. 15:12

Felnőttek, akik már csak képről ismerték Kádár Jánost, de a rendszerváltáskor beígért gyors burgenlandizációt még mindig nem látják.

2010. március 12. 15:12
„A Megáll az idő és a Moszkva tér óta nem készült hiteles nemzedéki film. A tavalyi Papírrepülők, és az Itt vagyok ilyenek, de mégsem azok, ami persze nem is volt elvárás. A Megáll az idő a nyolcvanas években mondta el a hatvanas évek fiataljainak a problémáit, György Péter szavaival a kádári konszolidációba „rondítva bele”. A rendszerváltás-kori tizenévesekről pedig a Moszkva tér beszélt a kétezres évek elején. Kevesebbet, mint a Megáll az idő, de végül mégiscsak elárulva valamit a Török Feri-nemzedék közérzetéről, még ha a filmmel nem is direkt ez volt a szándék.

A Moszkva tér gimnazistái óta felnőtt még egy korosztály. Azok, akik maximum általános iskolába-óvodába jártak még, mikor a rendszert váltották, de ma már a magyar „felnőtt” társadalom legfiatalabb rétegét alkotják. Ők az én nemzedékem.

Azért van ideje egy új generációs filmnek, mert ismét lenne pár dolog, amit ez a generáció szeretne elmondani, vagy amikre szeretne választ kapni. Elsősorban annak a korosztálynak a képviselőitől, amelyik a rendszerváltást „csinálta” és most pénzt, elismerést, karriert biztosító és osztó, közgondolkodást irányító, tömegek sorsát befolyásoló pozíciókban ülve vezeti az országot.

Például tudják-e, hogy irtózatosan kibasztak a mi generációnkkal (is)? Hol az európai színvonal? Mi van a tanulás, a tudás, az igyekezet elismerésével? Tudják-e, hogy miért küzd az ország a saját szarában állva derékig, mikor állítólag a környék éltanulói voltunk? Miért nincs pénz, és még sok minden, ami állítólag lehetne? Miért nem úgy történik végül soha semmi, ahogy ígérik? Miért a gerinctelenek és a hozzá nem értők vannak fontos pozíciókban? Miért érzi úgy az ember, hogy valójában mindenki azt csinál, amit akar, az elvek és szabályok úgyis mindig az erősebbnek/pofátlanabbnak adnak igazat? És azt tudják-e, hogy mindezek ellenére ez még mindig egy élhető ország, nem az az infernó, aminek nap, mint nap lefestik?

És azt tudják-e, hogy a fentiek például azért vannak, mert nevezett generáció meg tudta teremteni a szabadságot, de működtetni már képtelen. Láthatólag még mindig nem értik, hogy működik az a világ, ahol nem a Központi Bizottság diktál, hanem a morál, az ésszerűség, a versenyszellem, meg a többi magasztos fogalom. Amik nem felülről jönnek, hanem belülről, és olyan egyszerű dolgokban kellene megmutatkozniuk, mint az egyenlő esélyek, a tisztességes munka, karrier és lakhatás lehetősége, a mások dolgába bele nem pofázás, az elvek, vallás, származás, a más vélemény tiszteletben tartása, szolidaritás, szorgalom, rugalmasság, satöbbi, satöbbi.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 46 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
LMP
2010. március 13. 09:53
Az LMP születésekor sok embert ez a generációs frusztráció vitt rá arra, hogy pártot alapítson. Akik a politikával Antall halálakor találkoztak először azok számára úgy tűnik, hogy a politika a politikusokról szól. Ezt akarjuk megváltoztatni. A mobilitási csatornák korlátozottak a mai huszonévesek számára. Rendszerváltáskor huszonévesekből sokan a piacgazdaság nyertesei lettek, és ma 40 évesen miért is hagynák ott a kényelmes felső-középvezetői széküket? Az állami szférába csak jó kapcsolatokon keresztül működik a korlátozott beáramlás. A fiatal vállalkozók nagy része (iskolai vállalkozói ismeretek híján) gyors csődre van ítélve. A képzetlen rétegnek nem maradt más, mint az emigráció, vagy a feketemunka minimálbér alatt. Ezen az LMP szerint úgy lehet változtatni, hogy a fiatalok számára közösségi tereket teremtünk, ahol közösen sajátíthatnak el olyan alapvető készségeket, amik az iskolai oktatásból kimaradtak. Ahol képzett ifjúságsegítők segítenek egy életpálya tervezésben, hogy ne perspektíva nélkül éljenek a szüleik nyakán. A fiatal vállalkozók indulásához, oktatást, és kedvezményes kölcsönt nyújtsanak a munkaügyi szervek. A legfontosabb az, hogy a munka és az adózás becsületét kell belenevelni a fiatalokba az iskolán kívül.
Nemhivo
2010. március 13. 09:35
A nyugateurópához való felzárkózás alapból kétféle módon mehet(ne). Az egyik módja amolyan diktatórikus, ..ahol nincsennek nagyon elvek, ..az aktuális, hatalomban lévő értelmiség, pol. vezetés diktál, a nép befogja és tűr, vár, ..és ha elég jól csinálják és elég erősek is hozzá akkor valóban látszanak az eredmények. (Románia, Szlovákia és talán Bulgária) A másik, amikor a nép kizárólag csak a maga kárán képes tanulni, alkalmazkodni. A rossz irányt csak akkor veszi észre, ha már ordítóan nagy a lemaradás, és ekkor üvöltve kiált új vezérekért...leginkább olyanokért, akik a leghangosabban ordítanak.. Aztán megint eltelik sok idő, amíg megint rájön, hogy ujra átb.szták..és kezdődik az új üvöltözés... Az üvöltözés azt jelenti, hogy nincs közmegegyezés abban, hogy mit is akarunk...
tevevanegypupu
2010. március 13. 00:23
Talan egy uj rendszervaltas?(-:
crm114
2010. március 12. 19:36
(Persze nem vádolom smalladam-ot plágiummal, mielőtt valaki ezt gondolná.)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!