Görög jövő

2010. február 17. 14:03

Alaposan vegyék szemügyre a görög pénzügyi válságot. Hamarosan Amerika is nagyon hasonló helyzetbe kerülhet.

2010. február 17. 14:03
„Láttam Amerika jövőjét, és az Görögország.

Mindezen nem azt értem, hogy a Középnyugat hamarosan ókori romokkal lesz tele, vagy a texasiak fetára cserélik a hamburgerüket. Azonban ha továbbra is elkövetjük ugyanazokat a hibákat, amiket a görögök elkövettek az elmúlt évtizedben, néhány év múlva a Görögországban most zajló pénzügyi válsághoz hasonló krízissel nézhetünk szembe. Hadd nyugtassam meg mindazokat, akik nem követték figyelemmel az eseményeket, a történet valójában nagyon egyszerű: Görögország csődbe ment. Annak ellenére, hogy a csőd mostanság címlapsztori - a felborult büdzsé már az euró stabilitását veszélyezteti - az igazság az, hogy az ország már évek óta csődben van. Az államháztartási hiány 2009-ben a GDP 12,7%-át tette ki, a teljes államadóssága a 113,4%-át. Mindezt nem egyik napról a másikra érték el.

Görögország néhány gazdasági problémája meglehetősen egyedi. Az ország jogi rendszere szokatlanul elavult, a bürokráciát mintha egyenesen valamelyik Kafka-regényből emelték volna át, bizantinus szabályrendszere pedig a miénken is túltesz. A Wall Street Journal mutat rá, hogy mennyire is kivételes Görögország esete: nem rendelkezik központ, számítógépes teleknyilvántartással, jószerével egyedül a fejlett országok közül. Ez azt jelenti például, hogy a gazdák titokban megművelhetik a köztulajdonban lévő földet, aminek egyszer majd tulajdonosaivá is válnak. Görögország gazdasága európai mércével mérve is különösen zárt. Az üzletelés útjában álló jogi és informális korlátok is nagyon magasak, részben ez az oka annak, hogy az ország a világon az egyik legalacsonyabb külföldi befektetési szinttel rendelkezik. (...)

Annak ellenére, hogy nem pont ezekkel a problémákkal szembesülünk, a politikai bénultság és a pártoskodás mértéke hasonló. Lehetetlen megreformálni az Államok társadalombiztosítási rendszerét: Bush elnök félszívvel megpróbálta, de még azelőtt feladta, hogy belekezdett volna. Talán az egészségügyet sem lehetséges: Hillary Clinton elbukta, és Obama elnök, annak ellenére, hogy néhány drága csalival is próbálkozott, talán szintén elbukja. A lobbisták befolyását nem lehet lecsökkenteni, a törvényhozást befolyásoló érdekcsoportokat nem lehet megszelidíteni. Talán nincsenek állami földet elfoglaló farmereink, de olyanok igen, akik óriási, torzító hatású mezőgazdasági támogatásoktól függenek, amelyeket nyilvánvalóan nem lehet lecsökkenteni.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 22 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
gót
2010. február 17. 19:13
Azért van annak is egy mediterrán fílingje, hogy a görög közalkalmazottak egy emberként sztrájkba léptek a TERVEZETT BÉRBEFAGYASZTÁS hírére. A sztrájkhoz a kukásoktól a kórházakig mindenki csatlakozott. Mekkora jóság lehet, 12,5% a hiány de nehogymá ne emeljék a fizut.. ehh.. Mi lenne most ha ott is lett volna 40 év államcucializmus.. vagy 8 év gyurcsány...
csi
2010. február 17. 16:54
A görög politika egyszerű: szocik = Papandreu család (már a 3. miniszterelnököt adják), jobboldal = Karamanlis család (eddig 2-nél járnak) - csillagászati korrupció. Munkavállalók 60%-a közalkalmazott. Az egész ország egy nagy Gyurcsányia.
csi
2010. február 17. 16:48
Gary Cohn-ék már a spájzban voltak Görögországban: http://www.origo.hu/uzletinegyed/hirek/20100215-gorog-valsag-a-wall-street-bankjai-segitettek-titkolni-az-adossagot.html
de ki az a Gyurcsányi?
2010. február 17. 16:45
Ez egyszerűen nem fog megtörténni mert nem történhet meg: különben a zsidókat pillanatokon belül beletaposnák a teveszaros homokba.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!