Döbbenetes, ha igaz – azért rúgták ki az NB I-es edzőt, mert továbbképezte magát?

Furcsa érvekkel állt elő a klub tulajdonosa.

Szurkoló, edző, játékos – így élik meg a kecskeméti labdarúgás különböző szereplői azt, hogy a város csapata 3 év után búcsúzik az NB I-től.
3 év – 7 éves „száműzetése” után ennyi időt tölthetett el ismét a labdarúgó NB I-ben a Kecskemét csapata, és bizony ebben a 3 évben komoly nyomot hagyott a magyar futball történelmében. Legalábbis az elsőben biztos, amikor is az élvonal legalacsonyabb költségvetésű csapataként, újoncként egészen az ezüstéremig menetelt!
2023. május 26-án a Kisvárda ellen nyert 1–0-ra Szabó István csapata Katona Bálint góljával (aki jelenleg is a keret tagja, jelenleg is kölcsönben a Fraditól), amivel meglett az ezüst és Kecskemét városában egészen szürreális, hajnalig tartó fieszta vette kezdetét, ahol a játékosokkal, a stábbal, különösen Szabó Pistával tényleg úgy bántak, mint a szupersztárokkal.
Ehhez képest 2025. május 16-án a KTE már abban a tudatban fogadta a bajnoki címért harcoló Puskás Akadémiát, hogy
már biztos volt: búcsúzik az első osztálytól, vagyis jó darabig ez az utolsó NB I-es meccs a Széktói Stadionban.
Ennek ellenére – vagy éppen ezért – közel kétezer (1852) néző látogatott ki a találkozóra, és bizony nem azért, hogy szidják a játékosokat vagy a stábot, netán a klubvezetést. Helyette úgy szurkoltak, hajtották a csapatukat, mintha még lenne tétje a találkozónak, és nem egy kieső játszana – ez inkább csak a mérkőzés színvonalán érződött, amit a felcsútiak sem tudtak különösebben megemelni.
A B-közép egy „Szar minden” drapériával azért jelezte, hogy élt már meg szebb napokat a kecskeméti labdarúgás – de hogy őszinték legyünk, sokkal rosszabbakat is, hiszen
2015-ös kizárása után három évet a megyei osztályban is eltöltött a város csapata.
Szóval Kecskeméten élt már át mindenki hasonlót – kíváncsiak voltunk, hogyan telt ez a hét a városban azok után, hogy az MTK elleni vereséggel biztossá vált a búcsú.
„Erre már számítottunk, az egész tavaszi szezon erről szólt, nagy meglepetés nem ért” – mesélte a Mandinernek egy szurkoló. – „Sajnáljuk. Volt két nagyon jó évünk.
Amikor 2015-ben kizárták a Kecskemétet, úgy gondoltam, az én életemben a csapat már soha nem lesz NB I-es. Ehhez képest, hogy vissza tudtunk kerülni, az óriási siker – az ezüstről nem is beszélve.
Ez van, jövőre ugyanúgy kimegyünk az NB II-re, ahogy anno elmentünk a megye I-be is.”
„Nehéz feldolgozni” – teszi hozzá egy másik drukker. „De igazából az, hogy nem nagyon vásároltunk játékosokat, előre jelezte ezt. Már a félévnél tudtuk, hogy ebből nem lesz bennmaradás.”
Közben azért a játékosoknak és a stábnak sem lehetett egyszerű ilyen lelkiállapotban felkészülni a következő, számukra már tét nélküli mérkőzésre.
„Nehéz úgy pályára lépni, hogy már kieső vagy” – árulta el Gera Zoltán vezetőedző a találkozó után a Mandinernek. – „De megbeszéltük, hogy ez attól még tétmérkőzés, amin nyerni akarunk. De igazából akkor is nyerni akarsz, amikor a barátokkal focizol. A profi játékosoknak ha lehetőségük van NB I-es meccsen pályára lépni, azt ki kell használniuk. Ezt megértették, egy rossz szavam nem lehet rájuk, tették a dolgukat.”
A 100. kecskeméti tétmeccsén játszó lépő Nagy Krisztián is arról beszélt nekünk, hogy meg tudták találni a motivációt.
„Amikor hivatalos is kiestünk, le volt törve mindenki, de nem volt nehéz felkészülni a Puskás ellen, mert mindenki szeret focizni, mindenki szeret a pályán lenni – és mindenki gyarapíthatja az NB I-es meccseinek számát.”
Na de vissza a szurkolókhoz: kíváncsiak voltunk, ők mivel magyarázzák azt, hogy az újoncként megszerzett ezüstérem után a tavaly elért hatodik helyet sem sikerült idén megközelíteni.
„A játékosminőség. Meghatározó labdarúgók mentek el, az újak pedig nem voltak annyira minőségiek. Én nem tudom, segített volna-e, ha Szabó Pistát nem küldik el. Szerintem nem az edzőváltás az oka.
Az igazolt játékosok nem tettek meg mindent a bennmaradásért, akik meg igen, azoknak a képességük nem volt meg.
Szurkolótársa is úgy látja: a kerettel volt a legnagyobb gond.
„Mindenki tudja, hogy a miénk volt a leggyengébb, ez tény, hiszen alacsony a költségvetés.
De emellett úgy gondolom, Szabó Pistát nem kellett volna elküldeni – szerintem a kecskemétiek kilencven százaléka így van ezzel.
„Hiba volt elküldeni, egyértelmű” – helyeselt egy újabb fanatikus. – „Szabó Pista talán ezzel a kerettel is benn tudott volna maradni. Mi jobban bíztunk volna benne.”
Gera szerint nem a keret képességével, hanem a játékosok önbizalmával volt a probléma.
„Ha folyamatosan veszítesz, elmegy az önbizalom. Kialakítod a helyzeteket, de nem vagy magabiztos, és kihagyod azokat. Tavasszal sok-sok pontot hullajtottunk el emiatt. Ilyenkor próbálunk önbizalmat önteni a fiúkba, a játékhoz gratulálunk – de az eredményhez nem tudunk, és ez rányomja a bélyegét a teljesítményükre.
Miközben bárkivel pariban voltunk. És így még nehezebb ezt megemészteni, mert nem az van, hogy simán elvernek, hanem meccsről meccsre kimaradnak a helyzetek. Ez a stáb tagjainak a lelkét is megnyirbálja.
Azt tudjuk, hogy a szurkolók nagy része az őszi szezonban menesztett Szabó István hiányolja, de vajon elfogadták-e Gera Zoltánt?
Ezt is ajánljuk a témában
Furcsa érvekkel állt elő a klub tulajdonosa.
„A többség igen. Hogy milyen edző? Na, azt nem tudom. Én úgy gondolom, hogy tavasszal négy-öt meccs a Gerán ment el. Rosszul rakta össze a csapatot, rosszul cserélt, ez az ő sara.
Őszintén megmondom: Gera fantasztikus focista volt, de edzőként nem látom benne azt a szintet. Détári Lajossal ugyanez volt a helyzet, edzőként nem vált be. Azt nem mondom, hogy ugyanaz a szint, mert Détárinál jobb edző, de nem ő fogja megváltani a világot.
Ami talán jó hír a szurkolóknak: Tóth Ákos sportigazgató már kijelentette,
a következő évadban cél a feljutás, ehhez egyben tartják a csapatot, és marad Gera Zoltán is – a tréner a sajtótájékoztatón is megerősítette ezt.
Az egyik szurkoló örült a hírnek – szerinte nem is az edző személye, hanem a keret egyben tartása a fontos.
„Ha egyben tartják a magot, akkor sikerülhet. Ez fontos lenne az utánpótlásnak, Kecskemétnek és a vonzáskörzetnek is. Ha megnézi, egy MTK–Puskás meccsen vannak százan, itt meg két-háromezer, ha olyan a meccs, akkor négyezer ember is.”
Egy másik ezzel szemben nem hisz az azonnali visszajutásban.
Nem tartom reálisnak. Maradjunk benn az NB II-ben, aztán elválik. Látjuk a Honvéd vergődését. Bízunk a csodákban, bár nem abban kéne bízni, hanem a tudásban.
Lesz egy komoly különbség a három évvel ezelőtti feljutással véget ért évadhoz képest, amire Nagy Krisztián hívta fel a figyelmünket, aki már akkor is a KTE játékosa volt.
„Akkor az NB II-ben a bennmaradás volt a célunk, ennek ellenére feljutottunk. Teljesen más, hogy most a feljutás lesz a kimondott cél, de ez édes teher. Jövő héten kiderül, hogy részese leszek-e én is.”
A Kecskemét egyébként 1–0-ra végül kikapott a Puskás Akadémiától, és ugyanezen az estén kiderült: az újonc Nyíregyháza a sokat emlegetett Szabó Istvánnal a kispadon bennmaradt az NB I-ben.
Ezt is ajánljuk a témában
Megtapsolták az újpestiek az aranyérmeseket.
Ezt is ajánljuk a témában
A bajnoki cím csak az utolsó fordulóban dől majd el.
Hát, van az emberben emiatt keserűség. Persze, drukkolunk Szabó Pistának, örülünk a sikerének, de valójában várjuk vissza! Mi itt leszünk – az NB II-ben is.
– zárta szavait az egyik szurkoló.
Fotó: Bús Csaba / BAON