Szigorít az MLSZ: kizárólag magyar játékosok és edzők szerepelhetnek a bajnokságban

A fiatalokat, az edzőket és a vezetőket is érintik a stratégiai döntések.

Bár rengeteg a külföldi a tavasszal még veretlen győri labdarúgócsapat keretében, a klubnál a jelenlegi helyezésük mellett arra is büszkék, hogy fiataljaik teljesítették az előirányzott játékpercekre vonatkozó normatívát.
A magyar élvonalbeli labdarúgó-bajnokság (OTP Bank Liga) legjobb formában lévő együttese az ETO FC Győr. A tavasszal még veretlen, újoncként jelenleg a 4., nemzetközi kupaindulást jelentő helyen álló kisalföldiek NB I-es mérlege 2025-ben: 8 győzelem és 4 döntetlen, vagyis a megszerezhető 36 pontból 28-at begyűjtöttek, ami 78 százalékos teljesítmény.
Bár a futballisták piaci értékének megállapítására szakosodott német Transfermarkt szerint a 29 fős keretükben 21 a külföldi, az ETO mégis már most, hat fordulóval a zárás előtt teljesítette a Magyar Labdarúgó-szövetség (MLSZ), illetve a Nemzeti Sportfejlesztési és Módszertani Intézet által előírt normatívát. Ez azt jelenti, hogy az első csapat játékosaként, illetve kölcsönben játszó fiataljaink is megkapták az előirányzott játékperceket. A győriek szerint „ragyogó NB I-es szereplésüknek egyre többen csodájára járnak Magyarországon.”
Ezt is ajánljuk a témában
A fiatalokat, az edzőket és a vezetőket is érintik a stratégiai döntések.
A zöld-fehér egyesület akadémiai igazgatója, Havas Máté ennek kapcsán nyilatkozott a klubhonlapnak:
Zsoldoscsapatként skatulyáztak be bennünket, ez a sztereotípia aztán fennmaradt.
Holott már akkor is elindult egy folyamat, miszerint a fiatal játékosainkat mi nem pusztán betesszük a csapatba, hanem beépítjük. Márpedig utóbbi nagyon időigényes munka. Ha csak beteszek egy játékost, azt csak azért csinálom, mert meg akarok felelni a »fiatalszabálynak«, ha viszont beépítek valakit, akkor az adott labdarúgó előbb-utóbb elér egy bizonyos mérkőzésszámot, s hiába fiatal, rutin szempontjából már teljes értékű futballistának számít. Nos, mi ezt az utat választottuk, és kijelenthetjük, hogy ebben sikeresek vagyunk.
A minket kritizálók még azt sem látják, hogy már megvannak azok a 2006-os, 2007-es születésű játékosok, akiket ugyanúgy beépítünk az első csapatba, mert a képességeik alapján alkalmasak rá, hogy az NB I-ben futballozzanak. Ez a jelek szerint sajnos kisebb hírértékkel bír, mint az, hogy annak idején légiósokat alkalmaztunk ahhoz, hogy feljussunk az első osztályba
– fogalmazott Havas.
A fentiekkel egyetért Steven Vanharen sportigazgató is, aki arról beszélt, hogy gyakran szembesülnek azzal a kritikával, miszerint nem játszik náluk elég magyar, de ezzel ő sem ért egyet. „Jelenleg is jócskán vannak nálunk magyar fiatalok, és vannak az NB I-ben olyan csapatok, amelyek sokkal kevesebb lehetőséget adnak a magyar fiataloknak. Tíz hónap alatt hét új akadémistát építettünk be a csapatba, akik bármikor bevethetők, és ha ezt a tendenciát ilyen ütemben tudjuk folytatni a 2025-ös évben is, messze a legjobbak leszünk Magyarországon ebben a mutatóban” – mutatott rá Vanharen, aki példaként Tóth Rajmundot és Vitális Milánt hozta fel, de szót ejtett Bánáti Kevinről is. Hangsúlyozta:
jó úton járnak, hiszen az idény eleji háromhoz képest immár tíz ETO-nevelés van az első csapat öltözőjében.
„Nagyon jó az együttműködés az első csapat és az utánpótlásműhely között, és a tíz eddig felkerült fiatalra tekintve akár azt is el tudom képzelni, hogy egyszer majd hetvenöt százalékban saját nevelésű játékosok várják a kezdő sípszót a pályán” – jelentette ki a sportigazgató.
Fotó: MTI /Krizsán Csaba