Orbán kemény feltételeket szabott az Oroszországgal szembeni szankcióknak
Világos a miniszterelnök álláspontja.
Hosszú idő után először merült fel, hogy az orosz és fehérorosz sportolókat ismét versenyezni engedheti a Nemzetközi Síszövetség.
„A politikának nincs helye a sportban!” – rengetegszer hallottuk már ezt. A történelem azonban sokszor rácáfolt erre a kijelentésre. Legutóbb az orosz–ukrán háború miatt szólt bele a politika a sportba. A háborús helyzet miatt 2022 márciusától kitiltották az orosz és fehérorosz versenyzőket a legtöbb sportágból. A Nemzetközi Síszövetség most azt tervezi, hogy ezt felfüggeszti, és ismét indulhatnának a viadalaikon az említett országok sízői. A FIS elnöke, Johan Eliasch a napokban belengette, hogy a párizsi olimpiához hasonló módszerrel, azaz semleges státuszban visszatérhetnének a pályákra a sportolók.
„Szerintem az a modell, ami a párizsi olimpián nagyon jól működött, megfelelő: semleges színekben versenyezhessenek. Ez fontos lenne. A sportolók nem felelősek azért, hogy hol születtek, nem tehetnek róla. Emiatt nem szabadna őket hátrányos helyzetbe hozni” – nyilatkozta a svéd-brit üzletembert.
Ez a mondat különösen meglepő pont Eliasch szájából, hiszen a világ vezető sportszövetségei közül a FIS azon kevesek közé tartozik, amely foggal-körömmel ragaszkodott az oroszok és fehéroroszok kitiltásáért és továbbra sem engedte vissza a sportolókat a versenyekre semleges színekben sem. Nyilván nem túl bonyolult művelet megfejteni, hogy a mostani nyilatkozat Eliasch NOB-elnöki pályázatának is szól – írja az Eurosport.
Az első számú magyar sífutó, Kónya Ádám megerősítette, kikérik az ő véleményüket is arról, hogy mit szólnának az oroszok és fehéroroszok visszatéréséhez.
A hírt meglehetősen kételkedve fogadták az oroszok. A helyi sífutóválogatott edzője, Yuri Borodavko szerinte mese az egész, hiszen valójában nem Eliasch dönt, hanem a skandináv országok vezetői.
„Nem vagyunk hülyék. Nem hagyjuk magunkat túlságosan becsapni, mert ezek csak egy ember kijelentései, még akkor is, ha ő az elnök.
A FIS egy nyílt gépezet, minden döntést közösen hoznak meg. Ismerem a skandináv lobbit, és szerintem nagyon kevés esélyünk van arra, hogy visszatérhessünk, ráadásul számos belépési tilalom van az orosz emberek számára a nyugati országokba. Ezek politikai kérdések, amik már nem kifejezetten a FIS-től függnek” – vélte a szakember. A történethez tartozik, hogy az orosz és fehérorosz sportolók közül korábban többen is elmondták, hogy semleges színekben nem szeretnének versenyezni. A 2026-os téli olimpiáig még egy év van, a játékokat február 6. és február 22. között rendezik Olaszországban. Addig akár a háború is véget érhet, s akkor megoldódik ez a probléma.
Nyitókép: MTI/EPA/Lukas Barth-Tuttas