Minek ment oda?
A tízmillió szövetségi kapitány megfejtette, miért cserélte a válogatott védője zöld-fehér mezét lila-fehérre. Pálfy Dániel Ábel írása.
Emberéleteket mentett a legendás labdarúgó.
Nyitókép: FTC/Molnár Ádám
***
A Ferencváros labdarúgó-szakosztályának 124. születésnapján, kedden felavatták Borbás Gáspárnak, a klub és a magyar labdarúgó-válogatott első gólszerzőjének a szobrát az FTC népligeti sportközpontjában. Igazi úttörő volt a hőskor egyik klasszisa, aki az első magyar focista volt, aki elérte a 25. válogatottságot és aki jogi végzettséget szerzett. 1900-tól 1904-ig, majd 1910-től 1916-ig kihagyhatatlan tagja volt az FTC csapatának, amellyel öt bajnoki címet szerzett. Összesen 41 alkalommal szerepelt a nemzeti csapatban, 11 alkalommal volt eredményes. Később ügyészként dolgozott, gyakran jótékonykodott, majd a második világháború végén a nyilas terror alatt 180 zsidó munkaszolgálatos életét mentette meg.
„Példaképeket kell állítanunk a fiatalok elé. Úgy gondolom, Borbás Gáspárnál jobb példaképet nem lehet állítani a fiatalság elé.
Rendkívül tehetséges sportoló volt, azt mondták róla abban az időszakban, hogy a valaha volt legjobb balszélső. Miután a labdarúgópályafutása véget ért, fantasztikus karriert épített a sporton kívül is. Ami azonban igazán kiemeli őt a többi ember közül, hogy amikor nagy szükség volt rá, sok honfitársunk életét megmentette” – idézi Nyíri Zoltán ügyvezető alelnököt a fradi.hu, hozzátéve, hogy a szoboravatón, Borbás Gáspár dédunokái, Borbás Dorka, Borbás Barna és az alkotást készítő Borbás Márton is részt vettek.